beef recipes

Recepty na Maso


Tato sekce je komplexní sbírkou všech receptů založených na mase.
Do této kategorie patří také recepty založených na mase ze sekce Grilování a Papiňák.
Obsah můžete dále filtrovat dle konkrétního typu masa pomocí tlačítek výše.

Quiche LorraineOd PeterQuiche Lorraine je slaný koláč, který pochází z regionu Lorraine ve severovýchodní Francii. Jeho historie je hluboce zakořeněna v německých a francouzských kulinářských tradicích a jeho vývoj trval staletí. Slovo „quiche“ je odvozeno z německého slova „kuchen“, což znamená koláč. Nejstarší verze quiche lze vysledovat až do středověkého Německa. Původní pokrm byl vyroben z chlebového těsta jako základu, naplněného směsí vajec, smetany a masa. Když se pokrm dostal do francouzského regionu Lorraine, stal se populární jako „Quiche Lorraine“. V tradiční podobě se vyráběl ze základu z listového těsta plněného smetanovou směsí vajec, smetany a uzené slaniny nebo špeku. Sýr původně nebyl součástí klasického receptu. V průběhu let se objevily různé úpravy quiche. Sýry jako Gruyère se staly oblíbenými přísadami a vznikly varianty jako Quiche Alsacienne, které přidávaly cibuli. Dnes se quiche nesmírně zpestřilo a přísady, jako jsou houby, špenát, losos a další, se začleňují do receptů po celém světě. Po druhé světové válce se popularita Quiche Lorraine začala šířit i za hranice Francie. V 50. a 60. letech se stal ve Spojených státech známým pokrmem. Často byl vnímán jako sofistikovaný a gurmánský pokrm, díky čemuž se stala základem luxusních amerických restaurací a kaváren.
Čirý Kuřecí VývarOd PeterSlepičí polévka je po staletí, ne-li tisíciletí, uklidňujícím pokrmem a lékem pro nemocné napříč různými kulturami. Původ a vývoj kuřecí polévky jsou zakořeněny ve starověkých kulinářských tradicích a je těžké určit přesný začátek. Dávno před zaznamenanou historií starověké národy vařily kosti, maso a někdy i zeleninu ve vodě, aby vytvořily výživné vývary. I když je obtížné určit konkrétní původ kuřecího vývaru, je bezpečné předpokládat, že jakmile lidé začali domestikovat drůbež, začali vyrábět vývar z kuřete. Ve starověkém Řecku byl lékař Hippokrates (asi 460 – 370 př. n. l.) znám tím, že používal čiré vývary, včetně kuřecího, k léčbě pacientů, zejména těch s trávicími potížemi. Čirost vývaru byla pravděpodobně důležitá pro zajištění jeho čistoty a jemnosti.
Mexické Grilované MasoOd PeterTradiční příprava carne asada zahrnuje marinování hovězího masa ve směsi různých přísad, které mohou zahrnovat citrusové šťávy (jako je limetka nebo pomeranč), česnek, cibuli a různé koření. Tato marináda pomáhá zjemnit maso a propůjčit mu lahodnou chuť. Hovězí maso se po marinování griluje na otevřeném plameni nebo na rozpáleném grilu a dodává mu autentickou barbecue chuť. Carne asada se často podává s různými přílohami, jako jsou tortilly, guacamole, salsa, grilovaná cibule a koriandr. Je to všestranné jídlo a můžete si ho vychutnat v různých podobách, jako jsou tacos, burritos, quesadillas, nebo jednoduše jako samostatné jídlo s přílohou.
Tahjské Kari MasoOd PeterKhua Kling, také známý jako „Kua Kling“ nebo „Khua Kling Moo“, je tradiční thajské jídlo s kořeny v jižním Thajsku. Je to kořeněné a chutné jídlo, které je oblíbené mezi nadšenci thajského jídla, kteří si užívají pálivé jídlo a výrazné chutě. Přesný původ a historie Khua Kling nejsou dobře zdokumentovány, ale předpokládá se, že pochází z jižní oblasti Thajska, zejména z provincie Pattani. Toto jídlo je silně spojeno s kuchyní muslimské komunity v jižním Thajsku, známé jako Malajci nebo „Pattani“. Pokrm se připravuje tak, že se koření nejprve roztluče dohromady, aby vznikla pasta nebo v thajštině „khua“. Pasta se poté smaží na oleji, dokud se nerozvoní, čímž vznikne bohatý a aromatický základ. Poté se přidá mleté maso a za stálého míchání se smaží s kari pastou, dokud se neprovaří, což umožní, aby se chutě spojily.
Uzený Vepřový SteakOd PeterTenhle recept můžeme nazvat téměř trhaný vepřový steak. Tenhle recept je populární jihu Spojených států v regionech jako je Severní Karolína, Tennessee a Texas. Ve zmíněných státech má grilování hluboké kořeny a je oslavováno jako kulinářská tradice. Pitmastři udili velké kusy vepřového masa celé hodiny, což umožnilo masu zkřehnout a naplnit ho kouřovou chutí.
Vepřové ChasuOd PeterPůvod vepřového masa chashu lze vysledovat až do Číny, kde je známé jako Char Siu. Technika pečení nebo dušení vepřového masa a jeho dochucování sladko-slanou omáčkou je součástí čínské kuchyně již po staletí. Čínští přistěhovalci přinesli do Japonska své kulinářské tradice, včetně konceptu Char Siu. Výraz „Chashu“ je odvozen z kantonského výrazu „Char Siu“, což v angličtině znamená „pečené na vidličce“ nebo „spálená vidličkou“. Jedná se o tradiční způsob vaření vepřového masa napíchnutím na dlouhé vidličky a opékáním na otevřeném ohni nebo ve speciální peci. Přesný původ vepřového masa Chashu není jasný, ale předpokládá se, že pochází z jižní Číny, zejména z provincie Guangdong. Po staletí je základem kantonské kuchyně a její kořeny sahají až do starověkých metod vaření a konzervačních technik.
Vývar TonkotsuOd PeterPůvod vývaru tonkotsu lze připsat vzestupu kultury ramen v Japonsku po druhé světové válce. Během té doby restauratér jménem Nagahama Yasuji otevřel obchod s ramenem s názvem „Ajitoya“ v Hakata, Fukuoka. Ajitoya se specializoval na servírování nového stylu ramen, který představoval krémový a chutný vývar na bázi vepřového masa, který se nakonec stal známým jako tonkotsu ramen. Nagahama Yasuji vyvinul techniku vaření vepřových kostí po dlouhé hodiny, aby získal jejich bohatou chuť a vytvořil vydatný vývar. Výsledný vývar tonkotsu se lišil od lehčích vývarů na bázi sóji, které se v té době běžněji používaly v ramenu. Tonkotsu ramen ve stylu Hakata si rychle získal popularitu ve Fukuoka a nakonec se rozšířil do dalších částí Japonska.
Ohněm Zapečené TěstovinyOd PeterPizza pece, známé svými vysokými teplotami a schopností vytvořit křupavou a spálenou kůrku, se po staletí používají především k pečení pizzy. V posledních letech však kuchaři začali využívat pece na pizzu pro jiné kulinářské výtvory, včetně pečení těstovin. Trend pečení těstovin v pecích na pizzu nabral na síle, když se kuchaři snažili dát těstovinovým pokrmům výrazné kouřové chutě a jedinečné textury, kterých lze dosáhnout v peci na pizzu. Vysoká teplota trouby umožňuje rychlé a rovnoměrné vaření, vytváří dokonale al dente texturu a zároveň dodává pokrmu jemný kouřový podtón. Koncept pečení těstovin v peci na pizzu odpovídá celkovému trendu vaření na dřevo, které je v moderní kuchyni stále oblíbenější. Vaření na dřevě dodává pokrmům výraznou chuť a vůni a poskytuje hostům jedinečný smyslový zážitek.
Grilovaný Bůček Bun ChaOd PeterPředpokládá se, že Bun Cha vznikla na počátku 20. století a od té doby se stala ikonickým a oblíbeným pokrmem ve vietnamské kuchyni. Přesný příběh o původu bun cha není dobře zdokumentován, ale předpokládá se, že se vyvinula jako pouliční jídlo v Hanoji. Hanoj je známá svou živou kulturou pouličního jídla a bun cha si rychle získala oblibu mezi místními obyvateli i návštěvníky. Bun cha se tradičně jí spojením nudlí, grilovaného vepřového masa a čerstvých bylinek v misce a poté je ponoříte do omáčky nuoc cham. Pokrm je známý pro svou vyváženost chutí a textur, s uzeným a pikantním vepřovým masem doplněným svěžestí bylinek a pikantností omáčky.
Kuřecí Tikka z TandooruOd PeterHistorie Tandoori Chicken Tikka lze vysledovat až do éry Mughalů v Indii, která trvala od 16. do 19. století. Mughalové, kteří byli známí svou extravagantní a sofistikovanou kuchyní, přinesli do Indie mnoho perských a středoasijských jídel. Vaření tandoori bylo jednou z takových kulinářských tradic, kterou do regionu přinesli Mughalové. Mughalští císaři a jejich šlechtici byli známí svou láskou k bohatému a chutnému jídlu. Vyvinuli metodu vaření masa v tandooru, což je válcová hliněná pec vytápěná dřevěným uhlím nebo dřevem. Tato technika vaření umožnila intenzivnímu teplu uzavřít chutě a šťávu masa a zároveň mu dát výraznou kouřovou chuť. Tandoori Chicken Tikka byla vytvořena marinováním malých kousků kuřete ve směsi jogurtu a koření, jako je kmín, koriandr, kurkuma, zázvor, česnek a chilli prášek. Marinované kuře se pak napíchlo na špíz a vložilo do tandooru, aby se uvařilo, dokud nezměkne a zvenku lehce zuhelnatělo.
Máslové KuřeOd PeterKuře na másle, známé také jako murgh makhani, je oblíbené indické jídlo s bohatou a aromatickou historií. Počátky máslového kuřete sahají až do Dillí v Indii v polovině 20. století. Historie vzniku máslového kuřete se točí kolem restaurace Moti Mahal, kterou ve 20. letech 20. století založil Kundan Lal Gujral. Kundan Lal Gujral se zasloužil o vynalezení receptu na máslové kuře. Legenda praví, že nápad na máslové kuře vznikl jako způsob, jak znovu využít zbytky kuřecího masa, protože v restauraci často zůstávaly na konci dne zbytky kuřete tandoori. Aby se zabránilo plýtvání, přišel Kundan Lal Gujral s nápadem dusit zbytky kuřete tandoori v rajčatové omáčce spolu s máslem a smetanou. Vznikl tak bohatý a aromatický pokrm, který se stal okamžitě hitem. Kombinace křehkých kousků kuřete ve smetanové rajčatové omáčce, která byla obohacena kořením a máslem a smetanou, se ukázala jako neodolatelná. Máslové kuře si rychle získalo oblibu nejen v Dillí, ale i v celé Indii a nakonec i po celém světě.
Kimči Smažená RýžeOd PeterKimči je v korejské kuchyni již po staletí základním pokrmem, záznamy o jeho konzumaci sahají až do 7. století. Kvašení zeleniny bylo ve staré Koreji důležitou metodou konzervace a kimči se rychle stalo oblíbeným způsobem konzervace a ochucování zeleniny. Smažená rýže naproti tomu pravděpodobně vznikla v Číně přibližně před 4000 lety. Tento pokrm se rychle rozšířil po celé Asii a nakonec se dostal do Koreje, kde byl upraven a přeměněn v jedinečný korejský pokrm. Předpokládá se, že kombinace kimči a smažené rýže se poprvé objevila v 60. letech 20. století v Jižní Koreji, v době rychlého hospodářského růstu a rostoucí globalizace. S tím, jak se Jižní Korea více propojila se zbytkem světa, začali lidé experimentovat s novými chutěmi a přísadami a zrodila se smažená rýže kimči.
Uzené Vepřové KolenoOd PeterJeden z prvních známých receptů na pečení vepřové kýty lze nalézt ve středověké německé kuchařce zvané "Kochbuch Meister Eberhards". Tato kuchařka, která pochází ze 14. století, obsahuje recept na pečenou vepřovou kýtu, která zahrnuje pečení masa s cibulí a bylinkami. V mnoha jiných kulturách je pečená vepřová kýta oblíbeným pokrmem pro zvláštní příležitosti a svátky. Například v Číně je pečená vepřová kýta základním jídlem lunárního nového roku a často se podává se zeleninou a rýží. V České republice je pečená vepřová kýta tradičním pokrmem, který se podává s kysaným zelím a knedlíkem.
Smažené Nudle s KimčiOd PeterPůvod smažených nudlí kimči sahá až do počátku 20. století, kdy se v Koreji usadili čínští přistěhovalci a přinesli s sebou své tradiční pokrmy. Postupem času se tato jídla přizpůsobila místním chutím a surovinám a vznikla tak korejsko-čínská kuchyně. Smažené nudle kimči se staly obzvláště populární v 60. a 70. letech 20. století, kdy se v korejských městech začaly objevovat korejsko-čínské restaurace. Tento pokrm je variací pokrmu známého jako "jjajangmyeon" v korejštině, je oblíbeným korejsko-čínským pokrmem, který kombinuje pikantní a pikantní chuť kimči s pikantní chutí smažených nudlí.
Vetnamské PhoOd PeterPolévka Pho je tradiční vietnamská polévka, která si získala oblibu po celém světě. Historie polévky pho sahá až do počátku 20. století, do doby francouzské kolonizace Vietnamu. Polévka Pho vznikla původně v severním Vietnamu, v oblasti Hanoje, jako pouliční jídlo prodávané prodavači, kteří se pohybovali po ulicích se svými přenosnými kuchyněmi. Předpokládá se, že slovo "pho" vzniklo z francouzského slova "pot-au-feu", což znamená "hrnec na ohni". Původní polévka pho se připravovala z hovězích kostí, které se vařily několik hodin, aby vznikl aromatický vývar. Vývar se pak ochucoval kořením, jako je badyán, skořice a hřebíček, a podával se s rýžovými nudlemi, tenkými plátky hovězího nebo kuřecího masa a čerstvými bylinkami, jako je koriandr a bazalka. Polévka Pho se rychle stala oblíbenou mezi vietnamskou dělnickou třídou, která ji často jedla k snídani nebo obědu. S rostoucí oblibou polévky pho ji začalo prodávat stále více prodejců a nakonec se rozšířila po celé zemi.
BorščOd PeterBoršč je polévka, která je tradičně spojována s východoevropskou kuchyní, zejména s kuchyní Ukrajiny, Ruska a Polska. Původ boršče je poněkud nejasný, ale předpokládá se, že vznikl v oblasti východní Evropy, která se dnes nazývá Ukrajina. První zmínky o boršči pocházejí z poloviny 16. století z Ukrajiny. Polévka se připravovala z červené řepy, která byla v té době oblíbenou ingrediencí ukrajinské kuchyně. Název "boršč" pochází z ukrajinského slova "boršč", což znamená "kyselý".
Sečuánske Mapo TofuOd PeterHistorie sichuanského tofu Mapo sahá až do konce 19. století, do doby dynastie Čching. Pokrm vytvořila žena jménem Chen Mapo, která byla majitelkou malé restaurace v provincii Sečuán. Chen Mapo byla známá svými vynikajícími pokrmy z tofu a vytvořila tofu Sichuan Mapo jako způsob, jak využít zbytky surovin a uspokojit své zákazníky. Název "Mapo" pochází z přezdívky Chen Mapo, což v sečuánském dialektu znamená "stará žena s pihami". Legenda praví, že Chen Mapo byla známá pro svou vrásčitou tvář, ale její pokrmy z tofu byly tak chutné, že lidé navzdory jejímu vzhledu do její restaurace stále chodili.
Guláš z Černého PivaOd PeterČeský guláš na černém pivu je tradiční české jídlo, které se vaří už po staletí. Je to vydatný guláš z hovězího masa, zeleniny a tmavého piva. Použití tmavého piva v guláši je pro českou kuchyni jedinečné a dodává pokrmu bohatou, robustní chuť. Pokrm se obvykle podává s houskovým knedlíkem a je oblíbeným jídlem v chladnějších měsících. Historie českého guláše na černém pivu je úzce spjata s historií vaření piva v České republice, která má dlouhou a bohatou tradici sahající až do středověku.
Hovězí StroganoffOd PeterHovězí Stroganov je klasické ruské jídlo z dušeného hovězího masa a omáčky ze zakysané smetany. Původ hovězího Stroganova není zcela jasný, ale předpokládá se, že jej v polovině 19. století vytvořil kuchař ve službách rodiny Stroganovových, bohaté ruské rodiny se silnými vazbami na císařský dvůr. Původní recept na hovězí Stroganoff obsahoval tenké proužky hovězího masa osmažené na másle a podávané v bohaté omáčce ze zakysané smetany. Postupem času se recept rozšířil o další přísady, jako jsou houby, cibule a hořčice. Oblíbený se stal v Rusku a dalších částech Evropy a nakonec se dostal i do Spojených států, kde se v polovině 20. století stal oblíbeným pokrmem.
Slovenské HaluškyOd PeterSlovenské bramborové knedlíky, známé také jako halušky, jsou na Slovensku tradičním pokrmem. Historie halušek sahá až do středověku, kdy se do Evropy dostaly brambory. Knedlíky z brambor a mouky byly běžným jídlem venkovského obyvatelstva a často se podávaly jako vydatné a syté jídlo. Na Slovensku se halušky staly oblíbenými zejména v 19. století a od té doby patří k základním pokrmům slovenské kuchyně. Obvykle se podávají s různými přílohami, jako je smažená slanina, ovčí sýr zvaný bryndza a zakysaná smetana. Halušky jsou také oblíbeným pokrmem pro zvláštní příležitosti a oslavy a často se podávají na rodinných setkáních, svátcích a festivalech.
Tacos z Hovězích ŽeberOd PeterVynález kukuřičného plochého chleba je prastarý a sahá až do doby 1500 let př. n. l. do říše Aztéků. Slovo "taco" je však velmi nové, pochází od mexických horníků těžících stříbro v 18. století. Střelný prach byl zabalen do papíru jako "taquito" a před odpálením se vkládal do skal. V té době už bylo tacos známé jako jídlo dělnické třídy, k níž patřili i horníci. Díky tomu se jejich pouliční jídlo nazývalo "tacos de minero", známé také jako "hornické tacos". Jednalo se o kukuřičnou tortillu s pikantní náplní z levných odřezků a orgánů. Tento každodenní pokrm byl sytý, chutný a cenově dostupný.
Cannelloni s Hovězím RagúOd PeterPrvní písemná zmínka o cannelloni pochází od Gia Batta Magiho z Arezza, který je uvedl mezi svými toskánskými recepty. Uvádí se však, že k jejich zrodu došlo krátce poté v Kampánii, víceméně v první polovině devatenáctého století. V té době se neapolský kuchař Vincenzo Corrado ve své knize "Kuchař Galante" zmínil o receptu na velké pacchero , které se nejprve uvaří a poté naplní nádivkou z masa a lanýžů a poté se přelije masovou omáčkou a upeče.
Burgundské HovězíOd PeterBoeuf Bourguignon je tradiční francouzské jídlo, které pochází z francouzského Burgundska. Původ Boeuf Bourguignon sahá až do středověku, kdy rolníci a zemědělci v Burgundsku vařili tvrdé kusy hovězího masa v červeném víně, aby maso změklo. Pokrm se obvykle podával s chlebem nebo bramborami a byl základem regionální kuchyně. Postupem času se recept na Boeuf Bourguignon zdokonaloval a do pokrmu se přidávaly další ingredience, jako je cibule, slanina a houby. Důležitou součástí receptu se stalo také víno, které se používá k přípravě hovězího masa, přičemž mnoho kuchařů používá burgundské víno, které pokrmu dodává výraznou chuť. Na počátku 20. století si Boeuf Bourguignon získal oblibu i mimo Francii díky úsilí kulinářských spisovatelů a šéfkuchařů, jako byli Auguste Escoffier a Julia Childová. Julia Childová zařadila recept na tento pokrm do své slavné kuchařky "Mastering the Art of French Cooking" (Ovládnutí umění francouzské kuchyně), což přispělo k jeho popularizaci ve Spojených státech a dalších zemích.
Kuřecí Játra na SmetaněOd PeterKuřecí maso je jednou z nejstarších a nejběžnějších surovin. Recept na kuřecí játra je historicky opravdu těžko umístitelný. Každá země připravuje verzi kuřecích jater s cibulí a svými místními ingrediencemi. Krémová verze kuřecích jater je velmi rozšířená v celé střední Evropě. Kuřecí játra jsou velmi výživnou a chutnou ingrediencí. Tento recept je jedním z nejjednodušších na provedení. Doporučuji podávat s rýží nebo čerstvým chlebem.
Kuřecí KormaOd PeterKorma pochází ze severní Indie, je to spíše do sladké, což je pokrm vhodný pro celou rodinu. Korma má své kořeny v mughlajské kuchyni indického subkontinentu. Je to charakteristický mughalský pokrm, jehož kořeny sahají až do 16. století a do doby mughalských vpádů do regionu.
Texaská Krůtí PrsaOd PeterKrůtí prsa jsou jedním z nejvíce podceňovaných kusů masa. Když se dobře okoření a vyudí, může vám na talíři přinést úžasný zážitek. Uzené máslo je absolutní hvězdou tohoto receptu. I když je tento recept snadný na přípravu, vyžaduje určité dovednosti kolem grilování, které dokáží udržet stabilní teplotu.
Polévka Tom Kha GaiOd PeterNa konci 19. století nebyla tom kha polévka. Byl to pokrm z kuřete nebo kachny vařený v lehkém kokosovém vývaru s velkým množstvím galangalu. Podávalo se s marmeládou z pražených chilli papriček, která sloužila jako omáčka. Protože je tento pokrm velmi oblíbený, existují i další verze polévky - vegetariánská, tofu, mořské plody a vepřová tom kha jsou jen některé z jejích variant. Tradičně se podává s rýží jako přílohou, ozdobená lístky koriandru a nakrájenými rajčaty.

This website would like to use cookies to improve your experience.