recipes recepty

Domácí Kuchařka

Milánské RizotoOd PeterMilánské rizoto je klasické italské jídlo, které pochází z italského Milána. Jedná se o krémový a uklidňující pokrm z rýže, který je ochucený šafránem, kořením, které dává pokrmu charakteristickou žlutou barvu. Údajně pochází z 16. století, kdy byl šafrán poprvé přivezen do Milána a stal se oblíbenou ingrediencí místní kuchyně. První zaznamenaný recept na milánské rizoto se objevil v kuchařské knize z roku 1679, kde je pokrm popsán jako směs rýže, vývaru a šafránu. Postupem času se do pokrmu přidávaly další ingredience, jako je cibule, sýr a víno, které zlepšovaly jeho chuť. Risotto Milanese se stalo oblíbeným pokrmem v Miláně a brzy se rozšířilo i do dalších oblastí Itálie.
Francouzská BagetaOd PeterFrancouzská bageta vznikla v 19. století, kdy pařížští pekaři začali vyrábět tenké a křupavé bochníky s lehkým a vzdušným vnitřkem. Obliba těchto bochníků se rychle rozšířila a francouzská bageta se stala ve Francii základní potravinou a symbolem francouzské kultury. Původně se bageta vyráběla z tradičního francouzského chlebového těsta, které se kypřilo divokým droždím a peklo v peci vytápěné dřevem. Dlouhý a tenký tvar bochníku byl ideální pro krájení a podávání k různým pokrmům a jeho křupavá kůrka a lehký, vzdušný vnitřek z něj udělaly oblíbenou volbu k snídani nebo jako svačinu.
Slovenské HaluškyOd PeterSlovenské bramborové knedlíky, známé také jako halušky, jsou na Slovensku tradičním pokrmem. Historie halušek sahá až do středověku, kdy se do Evropy dostaly brambory. Knedlíky z brambor a mouky byly běžným jídlem venkovského obyvatelstva a často se podávaly jako vydatné a syté jídlo. Na Slovensku se halušky staly oblíbenými zejména v 19. století a od té doby patří k základním pokrmům slovenské kuchyně. Obvykle se podávají s různými přílohami, jako je smažená slanina, ovčí sýr zvaný bryndza a zakysaná smetana. Halušky jsou také oblíbeným pokrmem pro zvláštní příležitosti a oslavy a často se podávají na rodinných setkáních, svátcích a festivalech.
Focaccia ChlébOd PeterChléb focaccia je druh plochého chleba, který pravděpodobně pochází ze starověkého Říma. Slovo focaccia pochází z latinského slova "focus", které znamená "ohniště", což odkazuje na způsob, jakým se chléb tradičně připravoval. Tradiční focaccia pochází z regionu Ligurie v severozápadní Itálii a je známá jako Focaccia Genovese, vyznačuje se měkkou a nadýchanou strukturou a je ochucená olivovým olejem a solí.
Tacos z Hovězích ŽeberOd PeterVynález kukuřičného plochého chleba je prastarý a sahá až do doby 1500 let př. n. l. do říše Aztéků. Slovo "taco" je však velmi nové, pochází od mexických horníků těžících stříbro v 18. století. Střelný prach byl zabalen do papíru jako "taquito" a před odpálením se vkládal do skal. V té době už bylo tacos známé jako jídlo dělnické třídy, k níž patřili i horníci. Díky tomu se jejich pouliční jídlo nazývalo "tacos de minero", známé také jako "hornické tacos". Jednalo se o kukuřičnou tortillu s pikantní náplní z levných odřezků a orgánů. Tento každodenní pokrm byl sytý, chutný a cenově dostupný.
Rajčatová SalsaOd PeterSalsa pochází z dob Aztéků, Inků a Mayů. Domorodí obyvatelé vytvářeli vlastní verze salsy z rajčat, chilli papriček a semen dýní, ale "oficiální objev" pro zbytek světa nastal až po dobytí Mexika Španěly v roce 1500. Tato směs ingrediencí se stala oblíbenou v celé španělské civilizaci a v roce 1571 Alonso de Molina pojmenoval pokrm salsa.
Česnekový ChlébOd PeterČesnekový chléb můžete ho připravit z bílého chleba, bagety nebo jakéhokoli jiného kusu chleba. Dobře poslouží i starý chléb, který se znovu ohřeje v troubě.
Cannelloni s Hovězím RagúOd PeterPrvní písemná zmínka o cannelloni pochází od Gia Batta Magiho z Arezza, který je uvedl mezi svými toskánskými recepty. Uvádí se však, že k jejich zrodu došlo krátce poté v Kampánii, víceméně v první polovině devatenáctého století. V té době se neapolský kuchař Vincenzo Corrado ve své knize "Kuchař Galante" zmínil o receptu na velké pacchero , které se nejprve uvaří a poté naplní nádivkou z masa a lanýžů a poté se přelije masovou omáčkou a upeče.
Domácí MüsliOd PeterProč utrácet majlant za müsli tyčinky nebo müsli směs, když si je můžete vyrobit za zlomek ceny? Nejtěžší na pečení granoly je poznat, kdy je hotová. Použití nízké teploty v troubě pomáhá granolu vysušit, aniž by došlo k jejímu přepálení, ale mějte na paměti, že granola nebude suchá hned po vytažení z trouby, ale bude se vysušovat, až vychladne, takže ji vyndejte z trouby, až bude vypadat lehce opečená a bude vonět po vařeném medu. Jde nám o to, aby voněla upečeně a měla farbu do zlato hněda.

Blog o vaření


 • Pepř, Král koření

  Pepř, Král koření

  Většina z nás se nad pepřem ani nezamyslí, přestože se nachází téměř na každém kuchyňském stole. Proč je tedy Pepř králem?

 • Další internetová kuchařka?

  Další internetová kuchařka?

  Není na internetu dost receptů? Opravdu potřebujeme další kuchařku?; je možná otázka kterou si klade každý, ale pro mě má opravdu snadnou odpověď.

 • Jak na Espresso

  Jak na Espresso

  Uvařit dobré espresso není vůbec jednoduché. Tento článek popisuje základní proměnné, které je třeba při vaření espressa respektovat a dokonale vyvážit.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Cookies jsou defaultně zakázané, až do vašeho potvrzení tlačítkem v pravo.