vepřové recepty

Recepty z Vepřového Masa

Zde můžete vyhledávat pouze recepty uvedené v podkategorii Vepřové maso.

Quiche LorraineOd PeterQuiche Lorraine je slaný koláč, který pochází z regionu Lorraine ve severovýchodní Francii. Jeho historie je hluboce zakořeněna v německých a francouzských kulinářských tradicích a jeho vývoj trval staletí. Slovo „quiche“ je odvozeno z německého slova „kuchen“, což znamená koláč. Nejstarší verze quiche lze vysledovat až do středověkého Německa. Původní pokrm byl vyroben z chlebového těsta jako základu, naplněného směsí vajec, smetany a masa. Když se pokrm dostal do francouzského regionu Lorraine, stal se populární jako „Quiche Lorraine“. V tradiční podobě se vyráběl ze základu z listového těsta plněného smetanovou směsí vajec, smetany a uzené slaniny nebo špeku. Sýr původně nebyl součástí klasického receptu. V průběhu let se objevily různé úpravy quiche. Sýry jako Gruyère se staly oblíbenými přísadami a vznikly varianty jako Quiche Alsacienne, které přidávaly cibuli. Dnes se quiche nesmírně zpestřilo a přísady, jako jsou houby, špenát, losos a další, se začleňují do receptů po celém světě. Po druhé světové válce se popularita Quiche Lorraine začala šířit i za hranice Francie. V 50. a 60. letech se stal ve Spojených státech známým pokrmem. Často byl vnímán jako sofistikovaný a gurmánský pokrm, díky čemuž se stala základem luxusních amerických restaurací a kaváren.
Tahjské Kari MasoOd PeterKhua Kling, také známý jako „Kua Kling“ nebo „Khua Kling Moo“, je tradiční thajské jídlo s kořeny v jižním Thajsku. Je to kořeněné a chutné jídlo, které je oblíbené mezi nadšenci thajského jídla, kteří si užívají pálivé jídlo a výrazné chutě. Přesný původ a historie Khua Kling nejsou dobře zdokumentovány, ale předpokládá se, že pochází z jižní oblasti Thajska, zejména z provincie Pattani. Toto jídlo je silně spojeno s kuchyní muslimské komunity v jižním Thajsku, známé jako Malajci nebo „Pattani“. Pokrm se připravuje tak, že se koření nejprve roztluče dohromady, aby vznikla pasta nebo v thajštině „khua“. Pasta se poté smaží na oleji, dokud se nerozvoní, čímž vznikne bohatý a aromatický základ. Poté se přidá mleté maso a za stálého míchání se smaží s kari pastou, dokud se neprovaří, což umožní, aby se chutě spojily.
Uzený Vepřový SteakOd PeterTenhle recept můžeme nazvat téměř trhaný vepřový steak. Tenhle recept je populární jihu Spojených států v regionech jako je Severní Karolína, Tennessee a Texas. Ve zmíněných státech má grilování hluboké kořeny a je oslavováno jako kulinářská tradice. Pitmastři udili velké kusy vepřového masa celé hodiny, což umožnilo masu zkřehnout a naplnit ho kouřovou chutí.
Vepřové ChasuOd PeterPůvod vepřového masa chashu lze vysledovat až do Číny, kde je známé jako Char Siu. Technika pečení nebo dušení vepřového masa a jeho dochucování sladko-slanou omáčkou je součástí čínské kuchyně již po staletí. Čínští přistěhovalci přinesli do Japonska své kulinářské tradice, včetně konceptu Char Siu. Výraz „Chashu“ je odvozen z kantonského výrazu „Char Siu“, což v angličtině znamená „pečené na vidličce“ nebo „spálená vidličkou“. Jedná se o tradiční způsob vaření vepřového masa napíchnutím na dlouhé vidličky a opékáním na otevřeném ohni nebo ve speciální peci. Přesný původ vepřového masa Chashu není jasný, ale předpokládá se, že pochází z jižní Číny, zejména z provincie Guangdong. Po staletí je základem kantonské kuchyně a její kořeny sahají až do starověkých metod vaření a konzervačních technik.
Vývar TonkotsuOd PeterPůvod vývaru tonkotsu lze připsat vzestupu kultury ramen v Japonsku po druhé světové válce. Během té doby restauratér jménem Nagahama Yasuji otevřel obchod s ramenem s názvem „Ajitoya“ v Hakata, Fukuoka. Ajitoya se specializoval na servírování nového stylu ramen, který představoval krémový a chutný vývar na bázi vepřového masa, který se nakonec stal známým jako tonkotsu ramen. Nagahama Yasuji vyvinul techniku vaření vepřových kostí po dlouhé hodiny, aby získal jejich bohatou chuť a vytvořil vydatný vývar. Výsledný vývar tonkotsu se lišil od lehčích vývarů na bázi sóji, které se v té době běžněji používaly v ramenu. Tonkotsu ramen ve stylu Hakata si rychle získal popularitu ve Fukuoka a nakonec se rozšířil do dalších částí Japonska.
Ohněm Zapečené TěstovinyOd PeterPizza pece, známé svými vysokými teplotami a schopností vytvořit křupavou a spálenou kůrku, se po staletí používají především k pečení pizzy. V posledních letech však kuchaři začali využívat pece na pizzu pro jiné kulinářské výtvory, včetně pečení těstovin. Trend pečení těstovin v pecích na pizzu nabral na síle, když se kuchaři snažili dát těstovinovým pokrmům výrazné kouřové chutě a jedinečné textury, kterých lze dosáhnout v peci na pizzu. Vysoká teplota trouby umožňuje rychlé a rovnoměrné vaření, vytváří dokonale al dente texturu a zároveň dodává pokrmu jemný kouřový podtón. Koncept pečení těstovin v peci na pizzu odpovídá celkovému trendu vaření na dřevo, které je v moderní kuchyni stále oblíbenější. Vaření na dřevě dodává pokrmům výraznou chuť a vůni a poskytuje hostům jedinečný smyslový zážitek.
Grilovaný Bůček Bun ChaOd PeterPředpokládá se, že Bun Cha vznikla na počátku 20. století a od té doby se stala ikonickým a oblíbeným pokrmem ve vietnamské kuchyni. Přesný příběh o původu bun cha není dobře zdokumentován, ale předpokládá se, že se vyvinula jako pouliční jídlo v Hanoji. Hanoj je známá svou živou kulturou pouličního jídla a bun cha si rychle získala oblibu mezi místními obyvateli i návštěvníky. Bun cha se tradičně jí spojením nudlí, grilovaného vepřového masa a čerstvých bylinek v misce a poté je ponoříte do omáčky nuoc cham. Pokrm je známý pro svou vyváženost chutí a textur, s uzeným a pikantním vepřovým masem doplněným svěžestí bylinek a pikantností omáčky.
Kimči Smažená RýžeOd PeterKimči je v korejské kuchyni již po staletí základním pokrmem, záznamy o jeho konzumaci sahají až do 7. století. Kvašení zeleniny bylo ve staré Koreji důležitou metodou konzervace a kimči se rychle stalo oblíbeným způsobem konzervace a ochucování zeleniny. Smažená rýže naproti tomu pravděpodobně vznikla v Číně přibližně před 4000 lety. Tento pokrm se rychle rozšířil po celé Asii a nakonec se dostal do Koreje, kde byl upraven a přeměněn v jedinečný korejský pokrm. Předpokládá se, že kombinace kimči a smažené rýže se poprvé objevila v 60. letech 20. století v Jižní Koreji, v době rychlého hospodářského růstu a rostoucí globalizace. S tím, jak se Jižní Korea více propojila se zbytkem světa, začali lidé experimentovat s novými chutěmi a přísadami a zrodila se smažená rýže kimči.
Uzené Vepřové KolenoOd PeterJeden z prvních známých receptů na pečení vepřové kýty lze nalézt ve středověké německé kuchařce zvané "Kochbuch Meister Eberhards". Tato kuchařka, která pochází ze 14. století, obsahuje recept na pečenou vepřovou kýtu, která zahrnuje pečení masa s cibulí a bylinkami. V mnoha jiných kulturách je pečená vepřová kýta oblíbeným pokrmem pro zvláštní příležitosti a svátky. Například v Číně je pečená vepřová kýta základním jídlem lunárního nového roku a často se podává se zeleninou a rýží. V České republice je pečená vepřová kýta tradičním pokrmem, který se podává s kysaným zelím a knedlíkem.
Smažené Nudle s KimčiOd PeterPůvod smažených nudlí kimči sahá až do počátku 20. století, kdy se v Koreji usadili čínští přistěhovalci a přinesli s sebou své tradiční pokrmy. Postupem času se tato jídla přizpůsobila místním chutím a surovinám a vznikla tak korejsko-čínská kuchyně. Smažené nudle kimči se staly obzvláště populární v 60. a 70. letech 20. století, kdy se v korejských městech začaly objevovat korejsko-čínské restaurace. Tento pokrm je variací pokrmu známého jako "jjajangmyeon" v korejštině, je oblíbeným korejsko-čínským pokrmem, který kombinuje pikantní a pikantní chuť kimči s pikantní chutí smažených nudlí.
Sečuánske Mapo TofuOd PeterHistorie sichuanského tofu Mapo sahá až do konce 19. století, do doby dynastie Čching. Pokrm vytvořila žena jménem Chen Mapo, která byla majitelkou malé restaurace v provincii Sečuán. Chen Mapo byla známá svými vynikajícími pokrmy z tofu a vytvořila tofu Sichuan Mapo jako způsob, jak využít zbytky surovin a uspokojit své zákazníky. Název "Mapo" pochází z přezdívky Chen Mapo, což v sečuánském dialektu znamená "stará žena s pihami". Legenda praví, že Chen Mapo byla známá pro svou vrásčitou tvář, ale její pokrmy z tofu byly tak chutné, že lidé navzdory jejímu vzhledu do její restaurace stále chodili.
Slovenské HaluškyOd PeterSlovenské bramborové knedlíky, známé také jako halušky, jsou na Slovensku tradičním pokrmem. Historie halušek sahá až do středověku, kdy se do Evropy dostaly brambory. Knedlíky z brambor a mouky byly běžným jídlem venkovského obyvatelstva a často se podávaly jako vydatné a syté jídlo. Na Slovensku se halušky staly oblíbenými zejména v 19. století a od té doby patří k základním pokrmům slovenské kuchyně. Obvykle se podávají s různými přílohami, jako je smažená slanina, ovčí sýr zvaný bryndza a zakysaná smetana. Halušky jsou také oblíbeným pokrmem pro zvláštní příležitosti a oslavy a často se podávají na rodinných setkáních, svátcích a festivalech.
Šanghajský Dušený BůčekOd PeterHong Shao Rou (红烧肉) neboli Šanghajský Dušený Bůček je oblíbené čínské jídlo. Podstatou tohoto receptu je dušení vepřového masa v sójové omáčce a cukru, což omáčce dodává lesklý povrch. Pokrm pochází z čínské provincie Hunan, ale v současnosti je spojován se Šanghajem. Byl oblíbeným pokrmem Mao Ce-tunga, otce zakladatele Číny, a často se označuje jako červené dušené vepřové předsedy Maa.
Slovenská KapustnicaOd PeterTento recept je slovenskou verzí polévky z kysaného zelí, která se tradičně podává během vánočních svátků. Nikdo není s kysaným zelím spojován více než Gemani, ale ti tento pokrm nevymysleli a po celé Evropě existuje spousta variant tohoto receptu. Před více než 2000 lety stavěli Číňané Velkou čínskou zeď a potřebovali nakrmit tisíce dělníků v odlehlé oblasti. Zjistili asi jednu z nejpozoruhodnějších věcí na zelí, že ho lze uchovat bez chlazení nebo konzervování kvašením. Nepoužívali sůl, pravděpodobně proto, že tehdy byla sůl vzácná, ale ke kvašení a konzervaci zelí používali rýžové víno a byl to výživný pokrm, který dělníky nasytil a udržel je zdravé a silné.
Boloňská OmáčkaOd PeterHistorie boloňské omáčky, známé také jako ragú alla Bolognese, je hluboce zakořeněna v italských kulinářských tradicích. Pochází z města Bologna v regionu Emilia-Romagna v severní Itálii. Omáčka má bohatou a složitou historii, která sahá několik století zpět. Nejstarší známý recept připomínající boloňskou omáčku lze nalézt v kuchařce s názvem „L'Apicio Moderno“, kterou napsal Cesare Lancellotti na konci 18. století. Omáčka však pravděpodobně existovala v nějaké formě i před tím. Předpokládá se, že recept na ragú alla Bolognese se v Bologni předával z generace na generaci a postupem času se vyvíjel a zdokonaloval.
Sečuánske Miso NudleOd PeterTento recept je víceméně spojením japonské a sečuánské kuchyně. Vychází z receptu na nudle dan dan. Nejprve uvaříme vepřové maso se sečuánským kořením, aby bylo aromatické a voňavé. Omáčka na druhé straně používá pastu Shiro miso, což je japonská přísada. V kombinaci s ostatními ingrediencemi vytvoříme krémovou omáčku, která obalí nudle po celém povrchu a spojí tak oba světy.
“Carolina” Trhané VepřovéOd PeterSkvělý recept na vepřové maso ze Severní Karolíny, šťavnaté, uzené a naložené v pikantní octové omáčce. Na tenhle recept můžeme použít vepřovu kýtu nebo plec. Tlakový hrnec tento tvrdý kus masa bez námahy zjemní a doslova se bude rozpadat.
Zapečené BramboryOd PeterMálokdo ví, že recept na zapečené brambory pochází z francie. Ve Francouzku se jim říká "Gratin dauphinois". Jedná se o pokrm z plátků brambor pečených v mléce nebo smetaně technikou gratinování z oblasti Dauphiné v jihovýchodní Francii. Existuje mnoho variant názvu pokrmu, včetně pommes de terre dauphinoise, potatoes à la dauphinoise a gratin de pommes à la dauphinoise. První zmínka o tomto pokrmu pochází z 12. července 1788 z večeře pořádané Charlesem-Henrim, vévodou z Clermont-Tonnerre a generálporučíkem Dauphiné.
Kubánske Černé FazoleOd PeterNěkteří se domnívají, že sušené černé fazole přivezli na Kubu Španělé, kteří zavedli pokrm "Moros con Cristianos" (černé fazole s rýží). Zobrazení španělské okupace Maury. Černé fazole představují "Moros" (Maury) a bílá rýže křesťany, v tomto případě Španěly bojující proti okupaci. Recept byl tak oblíbený, že se stal základem kubánské kuchyně.
Bucatini AmatricianaOd PeterExistuje mnoho variant tohoto receptu, protože je to jeden ze základních italských receptů na těstoviny. Ve své verzi přidávám také jednu malou sardelku, abych vytvořil komplexnější chuť. Původně byl tento pokrm známý jako pasta alla gricia nebo griscia, protože pochází z vesnice Grisciano, kde pastýři připravovali jídlo z těstovin, guanciale a pecorina. V nedalekém městečku Amatrice byla koncem 16. století přidána rajčatová omáčka a pokrm byl oficiálně pojmenován amatriciana.
Špagety CarbonaraOd PeterBuďme upřímní, Špagety Carbonara je těžký recept, ale stojí za to se ho naučit. Tento recept respektuje původní postup, takže žádná smetana, o tom není diskuze! Totéž platí o sýru, původně se dělá s Pecorino Romano, což je ovčí sýr, lze udělat i s jinými druhy, například Parmigiano Reggiano nebo Grana Padano, ale výrazně to změní chuť pokrmu. Česnek se v originální verzi také nemá vyskytovat, nicméně i někteří vysoce postavení italští kuchaři česnek ve svém receptu používají, dodává to pokrmu větší komplexnost.
Hrachová PolévkaOd PeterS pomocí tlakového hrnce je hrachová polévka hotová za několik minut. Pokud vynecháte maso, získáte skvělý vegetariánský pokrm. Přidání uzené šunky však celému pokrmu dodá velmi příjemnou komplexnost. Je to skvělý recept pro náročné týdny, protože je velmi sytý. Hustotu polévky můžete regulovat přidáním většího nebo menšího množství vody.
Yakisoba NudleOd PeterYakisoba je velmi oblíbené japonské pouliční jídlo. Je to velmi všestranný recept, u kterého můžete využít spoustu kreativity abyste si je upravili podle sebe. Pokrm se poprvé objevil ve stáncích s jídlem v Japonsku kolem třicátých let minulého století. Nudle jsou typicky ochucené omáčkou které základ je postaven na worčestru.
Osaka OkonomiyakiOd PeterTenhle okonomiyaki recept pochází z japonského města Osaka. Základem téhle umami palačinky je čerstvě nakrájené zelí na proužky, nebo taky možno použít římsky salát, důležité je aby to křupalo. Vejce s moukou utvoří těsto, to slouží jako lepidlo které po uvaření drží celou placku pohromadě.

This website would like to use cookies to improve your experience.