rice recipes rýže recepty

Recepty na Rýži

Zde můžete vyhledávat pouze recepty uvedené v kategorii Rýže.
Tato kategorie obsahuje také jídla závislá na rýži, která vyžadují rýži jako naprosto povinnou přílohu.

Tahjské Kari MasoOd PeterKhua Kling, také známý jako „Kua Kling“ nebo „Khua Kling Moo“, je tradiční thajské jídlo s kořeny v jižním Thajsku. Je to kořeněné a chutné jídlo, které je oblíbené mezi nadšenci thajského jídla, kteří si užívají pálivé jídlo a výrazné chutě. Přesný původ a historie Khua Kling nejsou dobře zdokumentovány, ale předpokládá se, že pochází z jižní oblasti Thajska, zejména z provincie Pattani. Toto jídlo je silně spojeno s kuchyní muslimské komunity v jižním Thajsku, známé jako Malajci nebo „Pattani“. Pokrm se připravuje tak, že se koření nejprve roztluče dohromady, aby vznikla pasta nebo v thajštině „khua“. Pasta se poté smaží na oleji, dokud se nerozvoní, čímž vznikne bohatý a aromatický základ. Poté se přidá mleté maso a za stálého míchání se smaží s kari pastou, dokud se neprovaří, což umožní, aby se chutě spojily.
Máslové KuřeOd PeterKuře na másle, známé také jako murgh makhani, je oblíbené indické jídlo s bohatou a aromatickou historií. Počátky máslového kuřete sahají až do Dillí v Indii v polovině 20. století. Historie vzniku máslového kuřete se točí kolem restaurace Moti Mahal, kterou ve 20. letech 20. století založil Kundan Lal Gujral. Kundan Lal Gujral se zasloužil o vynalezení receptu na máslové kuře. Legenda praví, že nápad na máslové kuře vznikl jako způsob, jak znovu využít zbytky kuřecího masa, protože v restauraci často zůstávaly na konci dne zbytky kuřete tandoori. Aby se zabránilo plýtvání, přišel Kundan Lal Gujral s nápadem dusit zbytky kuřete tandoori v rajčatové omáčce spolu s máslem a smetanou. Vznikl tak bohatý a aromatický pokrm, který se stal okamžitě hitem. Kombinace křehkých kousků kuřete ve smetanové rajčatové omáčce, která byla obohacena kořením a máslem a smetanou, se ukázala jako neodolatelná. Máslové kuře si rychle získalo oblibu nejen v Dillí, ale i v celé Indii a nakonec i po celém světě.
Kimči Smažená RýžeOd PeterKimči je v korejské kuchyni již po staletí základním pokrmem, záznamy o jeho konzumaci sahají až do 7. století. Kvašení zeleniny bylo ve staré Koreji důležitou metodou konzervace a kimči se rychle stalo oblíbeným způsobem konzervace a ochucování zeleniny. Smažená rýže naproti tomu pravděpodobně vznikla v Číně přibližně před 4000 lety. Tento pokrm se rychle rozšířil po celé Asii a nakonec se dostal do Koreje, kde byl upraven a přeměněn v jedinečný korejský pokrm. Předpokládá se, že kombinace kimči a smažené rýže se poprvé objevila v 60. letech 20. století v Jižní Koreji, v době rychlého hospodářského růstu a rostoucí globalizace. S tím, jak se Jižní Korea více propojila se zbytkem světa, začali lidé experimentovat s novými chutěmi a přísadami a zrodila se smažená rýže kimči.
Smažená Rýže s VejcemOd PeterHistorie smažené rýže s vejcem není zcela jasná. Smažená rýže je pokrm, který pochází z Číny, a předpokládá se, že i smažená rýže s vejcem mohla vzniknout tam. Jedna z teorií předpokládá, že smažená rýže byla poprvé vytvořena za čínské dynastie Suej (581-618 n. l.), zatímco jiní se domnívají, že mohla vzniknout za dynastie Sung (960-1279 n. l.). Smažená rýže se prý stala obzvláště oblíbenou za dynastie Ming (1368-1644 n. l.), kdy se podávala jako snídaňový pokrm. Postupem času se pokrm rozšířil do dalších částí Asie i mimo ni a v různých oblastech a kulturách vznikly jeho varianty.
Milánské RizotoOd PeterMilánské rizoto je klasické italské jídlo, které pochází z italského Milána. Jedná se o krémový a uklidňující pokrm z rýže, který je ochucený šafránem, kořením, které dává pokrmu charakteristickou žlutou barvu. Údajně pochází z 16. století, kdy byl šafrán poprvé přivezen do Milána a stal se oblíbenou ingrediencí místní kuchyně. První zaznamenaný recept na milánské rizoto se objevil v kuchařské knize z roku 1679, kde je pokrm popsán jako směs rýže, vývaru a šafránu. Postupem času se do pokrmu přidávaly další ingredience, jako je cibule, sýr a víno, které zlepšovaly jeho chuť. Risotto Milanese se stalo oblíbeným pokrmem v Miláně a brzy se rozšířilo i do dalších oblastí Itálie.
Sezamové Trhané KuřeOd PeterTento jednoduchý recept trhané kuře na sezamu vychází z osvědčených postupů asijské kuchyně. S pomocí tlakového hrnce zůstane kuře hydratované a vlhké, přesto se rozpadne bez větší námahy. Okurky jsou skvělým doplňkem dodatečné svěžesti.
Kuřecí AdoboOd PeterPodstatou adobo je proces vaření, nikoliv recept. Na mírném ohni se zjemňuje štiplavý ocet, který zesiluje chuť masa a vytváří hedvábnou, lahodnou omáčku, která se vždy podává s voňavou bílou rýží. Jedná se o skutečně velkolepý a velmi jedinečný recept. Tento pokrm se doporučuje podávat s rýží.
Hovězí BulgogiOd PeterHovězí bulgogi pochází z provincie Pyongan v Severní Koreji, ale je velmi oblíbeným pokrmem v Jižní Koreji. Nejčastěji marinované plátky hovězího masa, připravený na grilu nebo na plotýnce. Často se také v domácí kuchyni restuje na pánvi. Svíčková, roštěná nebo hrudí jsou často používané kusy hovězího masa pro hovězí bulgogi. Pokud zamíříte na vkusnější verzi, mleté maso můžete nahradit kterýmkoli z těchto kusů masa, případně můžete hovězí bulgogi grilovat.

This website would like to use cookies to improve your experience.