recepty

Ostatní Recepty

Recepty co nezapadají do žádné kategorie.
Najdete zde recepty na vajíčka, omáčky, omelety a různé přílohy.

Hrachová KašeOd PeterKonzumace hrachu sahá až do starověku. Archeologové našli hrách ve staroegyptských hrobkách a na sídlištích z doby bronzové. I když neexistují žádné přímé důkazy o tom, že by staří Egypťané nebo Řekové šťouchali svůj hrášek, měli různé způsoby, jak ho připravit, a nebylo by překvapivé, kdyby nějaká forma hrachové kaše existovala. Ve Francii se hrachová kaše (nebo „purée de petits pois“) vyrábí z čerstvého zeleného hrášku, který se vaří a poté se mísí s máslem a kořením. Pokrm lze nalézt v různých francouzských kulinářských úpravách a je známý svou zářivě zelenou barvou a hladkou strukturou.
Čirý Kuřecí VývarOd PeterSlepičí polévka je po staletí, ne-li tisíciletí, uklidňujícím pokrmem a lékem pro nemocné napříč různými kulturami. Původ a vývoj kuřecí polévky jsou zakořeněny ve starověkých kulinářských tradicích a je těžké určit přesný začátek. Dávno před zaznamenanou historií starověké národy vařily kosti, maso a někdy i zeleninu ve vodě, aby vytvořily výživné vývary. I když je obtížné určit konkrétní původ kuřecího vývaru, je bezpečné předpokládat, že jakmile lidé začali domestikovat drůbež, začali vyrábět vývar z kuřete. Ve starověkém Řecku byl lékař Hippokrates (asi 460 – 370 př. n. l.) znám tím, že používal čiré vývary, včetně kuřecího, k léčbě pacientů, zejména těch s trávicími potížemi. Čirost vývaru byla pravděpodobně důležitá pro zajištění jeho čistoty a jemnosti.
Koprová OmáčkaOd PeterČeská koprová omáčka se v České republice stala populární v průběhu 20. století, zejména v polovině 20. století, v důsledku kulturních vlivů a změn v kulinářských preferencích. Nárůst popularity omáčky se shodoval s dostupností a zavedením nových surovin a chutí do české kuchyně. Předpokládá se, že omáčka byla ovlivněna francouzskou kulinářskou tradicí, která často zahrnuje různé omáčky k masovým pokrmům. Použití kopru v omáčce lze přičíst i vlivu sousedních zemí, kde je kopr běžnou bylinou v jejich kuchyních.
Omáčka ze Zeleného PepřeOd PeterHistorie omáčky ze zeleného pepře sahá až do francouzské kuchyně, konkrétně do klasické omáčky známé jako „sauce au poivre“. Zatímco přesný původ omáčky není dobře zdokumentován, předpokládá se, že se objevila na konci 19. století nebo na začátku 20. století ve Francii. Použití zrnek zeleného pepře v omáčce poskytlo tradičnímu receptu jedinečný obrat a nabídlo čerstvější a živější chuť. Zrnka čerstvého zeleného pepře se před použitím často nakládají do nálevu, aby se zlepšila jejich chuť a zjemnila se textura. Omáčka se obvykle připravuje orestováním šalotky nebo cibule na másle, poté přidáním smetany, vývaru a zeleného pepře. Směs se dusí, dokud se chutě nespojí, výsledkem je sametová omáčka s lahodným pepřovým nádechem.
Tokio Ramen NudleOd PeterNudle v tokijském stylu, známé také jako tokijské nudle ramen nebo chukamen v tokijském stylu, jsou typem nudlí na bázi pšenice, které se běžně používají v ramenech v tokijském stylu. Samotný Ramen pochází z Číny a do Japonska byl zavlečen koncem 19. století. Postupem času se ramen vyvíjel a prošel regionálními adaptacemi v celém Japonsku, přičemž každý region vyvinul své vlastní jedinečné styly a vlastnosti. Nudle v tokijském stylu se obvykle vyrábějí z pšeničné mouky a kansui, alkalické minerální vody, která nudlím dodává jejich charakteristickou texturu a pružnost. Alkalické vlastnosti kansui přispívají k pevnosti a žvýkavosti nudlí, což jim umožňuje dobře držet v horkém vývaru, aniž by byly kašovité nebo převařené. Tloušťka a tvar nudlí v tokijském stylu se mohou lišit v závislosti na obchodě s ramenem nebo konkrétním stylu v Tokiu. Nicméně, oni jsou obecně tenčí a rovnější vyrovnal se některým jiným oblastním ramen stylům v Japonsku. Tenkost umožňuje nudle vařit rychle a rovnoměrně, zatímco rovný tvar poskytuje jemnější a elegantnější vzhled.
Vepřové ChasuOd PeterPůvod vepřového masa chashu lze vysledovat až do Číny, kde je známé jako Char Siu. Technika pečení nebo dušení vepřového masa a jeho dochucování sladko-slanou omáčkou je součástí čínské kuchyně již po staletí. Čínští přistěhovalci přinesli do Japonska své kulinářské tradice, včetně konceptu Char Siu. Výraz „Chashu“ je odvozen z kantonského výrazu „Char Siu“, což v angličtině znamená „pečené na vidličce“ nebo „spálená vidličkou“. Jedná se o tradiční způsob vaření vepřového masa napíchnutím na dlouhé vidličky a opékáním na otevřeném ohni nebo ve speciální peci. Přesný původ vepřového masa Chashu není jasný, ale předpokládá se, že pochází z jižní Číny, zejména z provincie Guangdong. Po staletí je základem kantonské kuchyně a její kořeny sahají až do starověkých metod vaření a konzervačních technik.
Marinované VejceOd PeterPředpokládá se, že technika marinování vajec naměkko v sójové omáčce vznikla v 60. nebo 70. letech 20. století. Přesná osoba nebo zařízení odpovědné za jeho vytvoření není jasné. Je však pravděpodobné, že kuchaři a nadšenci ramen experimentovali s různými způsoby, jak zlepšit zážitek z ramen přidáním dalších chutí a textur do svých misek. Název "Ajitsuke Tamago" se v japonštině překládá jako "ochucené vejce", což zdůrazňuje proces marinování, který dodává vejcím chuť. Tradiční marináda pro Ajitsuke Tamago se skládá ze sójové omáčky, mirinu (sladké rýžové víno) a někdy trochy cukru nebo jiného koření, aby se vytvořila vyvážená a pikantní chuť.
Currywurst OmáčkaOd PeterPůvod omáčky Currywurst je často připisován Hertě Heuwer, Berlíňance, která údajně vynalezla omáčku v roce 1949. Podle příběhu Heuwer získával kečup a kari od britských vojáků umístěných v Berlíně a experimentoval s vytvořením jedinečná omáčka ke grilovaným klobásám, které prodávala ze stánku s pouličním jídlem. Kečup smíchala s kari a nějakým dalším kořením, aby vytvořila chuťovou kombinaci, která si mezi místními rychle získala oblibu.
Sýrový Toast s KimčiOd PeterSýrové toasty s kimči jsou populárním druhem jídla, které kombinuje korejskou základní potravinu kimči se sýrovými toasty západního světa. Přesný původ tohoto pokrmu není jasný, ale předpokládá se, že se objevil v Jižní Koreji v roce 2000 jako součást rostoucího trendu korejské moderní kuchyně. Toasty se sýrem kimči se staly v Jižní Koreji oblíbenou svačinou nebo lehkým jídlem a získaly si oblibu i v jiných částech světa, zejména v oblastech s velkým počtem korejského obyvatelstva nebo velkým zájmem o korejskou kuchyni. Často se podává v kavárnách, restauracích nebo pouličních stáncích a lze si ho snadno připravit i doma.
Korejské KimčiOd PeterKimči je tradiční korejský fermentovaný pokrm, který se konzumuje již více než tisíc let. Vyrábí se kvašením zeleniny, jako je zelí napa, ředkvičky, šalvěj nebo okurky, spolu s kořením, solí a dalšími přísadami. Původ kimči sahá až do dávných dob, kdy lidé v Koreji uchovávali zeleninu solením a skladováním v hliněných nádobách. Postupem času se tento proces vyvinul v kvašení zeleniny s kořením, čímž vznikla chutná a zdravá potravina. Kimči bylo důležitou součástí korejské stravy, zejména v zimních měsících, kdy bylo čerstvé zeleniny málo. Bylo také považováno za léčivou potravinu, která pomáhala předcházet nemocem a zlepšovala trávení. V 16. století se kimči v Koreji stalo ještě populárnějším po objevení chilli papriček, které pokrmu dodaly pikantní nádech. Používání chilli papriček mělo také zdravotní účinky, protože pomáhalo zvyšovat krevní oběh a zlepšovat trávení.

Sečuánske Mapo TofuOd PeterHistorie sichuanského tofu Mapo sahá až do konce 19. století, do doby dynastie Čching. Pokrm vytvořila žena jménem Chen Mapo, která byla majitelkou malé restaurace v provincii Sečuán. Chen Mapo byla známá svými vynikajícími pokrmy z tofu a vytvořila tofu Sichuan Mapo jako způsob, jak využít zbytky surovin a uspokojit své zákazníky. Název "Mapo" pochází z přezdívky Chen Mapo, což v sečuánském dialektu znamená "stará žena s pihami". Legenda praví, že Chen Mapo byla známá pro svou vrásčitou tvář, ale její pokrmy z tofu byly tak chutné, že lidé navzdory jejímu vzhledu do její restaurace stále chodili.
Rajčatová SalsaOd PeterSalsa pochází z dob Aztéků, Inků a Mayů. Domorodí obyvatelé vytvářeli vlastní verze salsy z rajčat, chilli papriček a semen dýní, ale "oficiální objev" pro zbytek světa nastal až po dobytí Mexika Španěly v roce 1500. Tato směs ingrediencí se stala oblíbenou v celé španělské civilizaci a v roce 1571 Alonso de Molina pojmenoval pokrm salsa.
Česnekový ChlébOd PeterČesnekový chléb můžete ho připravit z bílého chleba, bagety nebo jakéhokoli jiného kusu chleba. Dobře poslouží i starý chléb, který se znovu ohřeje v troubě.
Domácí MüsliOd PeterProč utrácet majlant za müsli tyčinky nebo müsli směs, když si je můžete vyrobit za zlomek ceny? Nejtěžší na pečení granoly je poznat, kdy je hotová. Použití nízké teploty v troubě pomáhá granolu vysušit, aniž by došlo k jejímu přepálení, ale mějte na paměti, že granola nebude suchá hned po vytažení z trouby, ale bude se vysušovat, až vychladne, takže ji vyndejte z trouby, až bude vypadat lehce opečená a bude vonět po vařeném medu. Jde nám o to, aby voněla upečeně a měla farbu do zlato hněda.
Kalbi MarinádaOd PeterKrátká žebra Suwon galbi jsou specialitou korejské provincie Gyeonggi-Do. Říká se, že Suwon galbi vzniklo v restauraci Hwachunok, která byla otevřena ve 40. letech 20. století. V té době byl Suwon největším trhem s dobytkem v zemi, což dává smysl, proč se Hwachunok rozhodl podávat sladká a slaná hovězí žebírka. Galbi si rychle získalo oblibu.
Salát ColeslawOd PeterTento pokrm byl původně vytvořen v Nizozemsku. Výraz coleslaw pochází z nizozemského výrazu koosla, což znamená "zelný salát". Recepty podobné salátu coleslaw byly nalezeny a používány v amerických domácnostech již od roku 1770. Jedním z nejzásadnějších momentů v historii salátu coleslaw však bylo vytvoření majonézy v 18. století.
Bibimbap OmáčkaOd PeterBibimbap je oblíbený korejský pokrm z rýže, který se podává s různě ochucenou zeleninou, kimči, masem nebo tofu a je doplněn syrovým vejcem a omáčkou bibimbap. Bibimbap si nejlépe vychutnáte tak, že všechny ingredience promícháte lžící, aby se chuť jednotlivých přísad rovnoměrně rozložila. Bibimbap byl původně známý jako "goldongban" což znamená smíchání různých předmětů s již uvařenou rýží, ve 14. století a později jako "bubimbap" na konci 19. století. Mezi lety 1800 a 1900 se bibimbap výrazně změnil, pokud jde o přísady přidávané do mísy.
Omáčka TzatzikiOd PeterTarator byl v Osmanské říši název pokrmu z mletých vlašských ořechů a octa. Příprava tzatziki je velmi stará. Pravděpodobně tato omáčka vznikla za účelem využití přebytků z výroby jogurtu. Slovo Tzatziki pochází z perského zhazh, což znamená směs bylinek. Recepty podobné Tzatziki jsou velmi oblíbené v zemích Blízkého východu, v Řecku a na jižním Balkáně. V Turecku je Cacik variací Tzatziki s kořením Sumac, čerstvou mátou a vodou: podává se jako polévka nebo příloha. V balkánských zemích se tato omáčka jmenuje Tarator a je obohacena o vlašské ořechy a někdy i o mletou cibuli. Tarator je oblíbený také v Albánii a často se spojuje s grilovanými chobotnicemi.
Bramborový SalátOd PeterTato příloha se ve většině evropských zemí tradičně podává o svátcích, například o Vánocích. Není jasné, jak a kdo tento recept vymyslel, můžeme ho nazvat lidovým. V současné době je tato příloha běžná i mimo sváteční období.
Podlité BramboryOd PeterTento recept kombinuje dvě techniky. Nejprve se brambory osmaží na másle. V pozdějších fázích se vaří ve vývaru. Tekutina je dále vaří a nakonec se do brambor vsákne a pomůže jim dále zhnědnout. Nakonec získáme krásně křupavé brambory plné chutí.
Chimichurri “Omáčka”Od PeterChimichurri je jedním z těch tajemných receptů, u kterých vlastně vůbec netušíme, jak a kdo je vytvořil. V knihách, které popisují jídlo Latinské Ameriky a které byly napsány před rokem 1991, se chimichurri neobjevuje, s výjimkou brožury s recepty, která doprovázela pevnou vazbu v sérii Time-Life "Foods of the World". Zdá se, že omáčka se dostala do popředí poté, co se na scéně objevila vlna knih o grilování. Zdá se, že původ je ze Sicílie, ale to je opravdu jen spekulace.
Jak uvařit rýži?Od PeterJak vařit rýži? Každý má svůj vlastní způsob vaření rýže. Zde je jednoduchý recept, který se týká jedné z nejběžnějších potravin rýže. Tento recept se hodí na všechny druhy rýže. Je to proto, že celá technika je pomalá a šetrná a umožňuje rýži se dostatečně dlouho napařovat, aby se uvařila, aniž by se přidávalo příliš mnoho vody navíc.
Krémová Bramborová KašeOd PeterJednoduchý recept na krémovou bramborovou kaši. Dalším způsobem, jak tento recept připravit, je použití metody sous vide. Proč? Při vaření brambor metodou sous vide nedosahujete bodu varu vody. Brambory uvařené při nižší teplotě chutnají poněkud více bramborově, jednoduše si zachovají více chuti.
Domácí HranolkyOd PeterRecept na čerstvé, dvakrát smažené domácí hranolky, může to být ještě lepší? pokud jste si ještě nedělali vlastní hranolky, přicházíte o hodně!
Cane’s OmáčkaOd PeterTato omáčka je legendární. Recept na omáčku Cane's se zjevně snaží napodobit omáčku z Raising Cane's Amerického fastfood řetězce rychlého občerstvení. Výsledek je sladký, slaný, kyselý, to vše zjemněné majonézou s kopancem od česneku.
Solný Lák na DrůbežOd PeterTenhle způsob používá sůl k rozkladu bílkovin v mase, aby mohlo absorbovat vlhkost a udržet ji. Poté, co sůl rozloží bílkoviny, se bílkoviny při pečení nesrazí, což znamená, že se při pečení vyloučí méně vlhkosti. Množství vody není tak důležité, jen se ujistěte, že je maso zcela ponořené. Velmi důležité je však mít správnou slanost roztoku, která by se měla pohybovat kolem 5%. Nejčastěji solím maso, jako jsou krůtí prsa, protože mají tendenci se při pečení velmi vysušovat. Výhody jsou tak skvělé, že pokud máte čas, rozhodně doporučuji tento postup provést pro jakékoli drůbeží maso nebo celé na celé kuře či jinou drůbež. Pokud se snažíte o křupavější strukturu (hlavně co se týče kůže), doporučuje se místo toho použít suchá metoda nasolení masa, při kterém se vyloučí více vlhkosti.
Maso na HamburgeryOd PeterVelmi jednoduchý recept na ochucení masa na hamburgery, bez ohledu na to, jaký hamburger se chystáte připravit, hovězí nebo vepřový, rozplácnutý nebo tlustý. Vždy platí že nejlepší maso je čerstvě namleto. Vždy volte tučnější maso jako je hovězí nebo vepřová plec nebo krk. Ja osobně preferuju "smashed" burger, maso je na tenko roztlačeno na planči. Roztlačením masa se zajistí perfektní kontakt s grilovací plochou a na mase se do zlatova opeče na celé ploše.

This website would like to use cookies to improve your experience.