polevky recepty soup recipes

Recepty na Polévky

Zde můžete vyhledávat pouze recepty uvedené v kategorii Polévky.

Čirý Kuřecí VývarOd PeterSlepičí polévka je po staletí, ne-li tisíciletí, uklidňujícím pokrmem a lékem pro nemocné napříč různými kulturami. Původ a vývoj kuřecí polévky jsou zakořeněny ve starověkých kulinářských tradicích a je těžké určit přesný začátek. Dávno před zaznamenanou historií starověké národy vařily kosti, maso a někdy i zeleninu ve vodě, aby vytvořily výživné vývary. I když je obtížné určit konkrétní původ kuřecího vývaru, je bezpečné předpokládat, že jakmile lidé začali domestikovat drůbež, začali vyrábět vývar z kuřete. Ve starověkém Řecku byl lékař Hippokrates (asi 460 – 370 př. n. l.) znám tím, že používal čiré vývary, včetně kuřecího, k léčbě pacientů, zejména těch s trávicími potížemi. Čirost vývaru byla pravděpodobně důležitá pro zajištění jeho čistoty a jemnosti.
Indická Rajčatová PolévkaOd PeterIndická rajčatová polévka, známá jako „Tamatar Shorba“ nebo „Tamatar Ka Soup“ v hindštině, je oblíbeným a chutným pokrmem v indické kuchyni. Zatímco přesný původ indické rajčatové polévky není dobře zdokumentován, má se za to, že se vyvinula jako variace rajčatové polévky západního stylu představené během britského koloniálního období. Rajčata nepocházejí z indického subkontinentu a do Indie je dovezli Portugalci v 16. století. Zpočátku byla rajčata považována za okrasné rostliny a v indické kuchyni se běžně nepoužívala. Postupem času si však získaly uznání a staly se nedílnou součástí různých regionálních kuchyní. Způsob přípravy se může v různých regionech a domácnostech v Indii lišit. Typický recept však zahrnuje orestování cibule, česneku a koření na oleji nebo ghí (přepuštěném másle), přidání čerstvých rajčat a vaření, dokud nezměknou. Směs pak rozmixujeme a přecedíme, abychom dosáhli hladké konzistence. Pro zvýraznění chuti lze přidat další koření, jako je sůl, pepř a bylinky. Některé varianty mohou také zahrnovat přidání smetany nebo jogurtu pro krémovější texturu.
Dýňová PolévkaOd PeterDýně pocházely z Ameriky a byly široce pěstovány domorodými národy dlouho před příchodem Evropanů. Domorodé americké kmeny, jako Algonkini a Irokézové, využívaly dýně ve své stravě a začleňovaly je do dušených pokrmů, polévek a dalších pokrmů. S evropskou kolonizací Ameriky upoutaly dýně a tykve pozornost evropských osadníků, kteří tuto všestrannou zeleninu začlenili do svých vlastních kulinářských tradic. Dýňová polévka se začala objevovat v prvních amerických kuchařských knihách v 18. a 19. století a ukazovala vliv domorodých technik vaření na evropsko-americkou kuchyni. Dýně pocházely z Ameriky a byly široce pěstovány domorodými národy dlouho před příchodem Evropanů. Domorodé americké kmeny, jako Algonkini a Irokézové, využívaly dýně ve své stravě a začleňovaly je do dušených pokrmů, polévek a dalších pokrmů. Praxe vaření dýně v tekuté formě pravděpodobně vedla k vývoji dýňové polévky.
Vývar TonkotsuOd PeterPůvod vývaru tonkotsu lze připsat vzestupu kultury ramen v Japonsku po druhé světové válce. Během té doby restauratér jménem Nagahama Yasuji otevřel obchod s ramenem s názvem „Ajitoya“ v Hakata, Fukuoka. Ajitoya se specializoval na servírování nového stylu ramen, který představoval krémový a chutný vývar na bázi vepřového masa, který se nakonec stal známým jako tonkotsu ramen. Nagahama Yasuji vyvinul techniku vaření vepřových kostí po dlouhé hodiny, aby získal jejich bohatou chuť a vytvořil vydatný vývar. Výsledný vývar tonkotsu se lišil od lehčích vývarů na bázi sóji, které se v té době běžněji používaly v ramenu. Tonkotsu ramen ve stylu Hakata si rychle získal popularitu ve Fukuoka a nakonec se rozšířil do dalších částí Japonska.
Kimči Miso RamenOd PeterKimči miso ramen je fúzní pokrm, který kombinuje korejské kimči, japonské miso a nudle ramen. Původ tohoto pokrmu není jasný, ale pravděpodobně vznikl v důsledku kulturní výměny mezi Japonskem a Koreou. Kimchi miso ramen pravděpodobně vznikl v Japonsku, kde je ramen oblíbeným pokrmem a kde existují různé regionální varianty. V posledních letech se v Japonsku objevuje trend zařazování korejských přísad a chutí do japonské kuchyně, včetně kimči.
Vetnamské PhoOd PeterPolévka Pho je tradiční vietnamská polévka, která si získala oblibu po celém světě. Historie polévky pho sahá až do počátku 20. století, do doby francouzské kolonizace Vietnamu. Polévka Pho vznikla původně v severním Vietnamu, v oblasti Hanoje, jako pouliční jídlo prodávané prodavači, kteří se pohybovali po ulicích se svými přenosnými kuchyněmi. Předpokládá se, že slovo "pho" vzniklo z francouzského slova "pot-au-feu", což znamená "hrnec na ohni". Původní polévka pho se připravovala z hovězích kostí, které se vařily několik hodin, aby vznikl aromatický vývar. Vývar se pak ochucoval kořením, jako je badyán, skořice a hřebíček, a podával se s rýžovými nudlemi, tenkými plátky hovězího nebo kuřecího masa a čerstvými bylinkami, jako je koriandr a bazalka. Polévka Pho se rychle stala oblíbenou mezi vietnamskou dělnickou třídou, která ji často jedla k snídani nebo obědu. S rostoucí oblibou polévky pho ji začalo prodávat stále více prodejců a nakonec se rozšířila po celé zemi.
BorščOd PeterBoršč je polévka, která je tradičně spojována s východoevropskou kuchyní, zejména s kuchyní Ukrajiny, Ruska a Polska. Původ boršče je poněkud nejasný, ale předpokládá se, že vznikl v oblasti východní Evropy, která se dnes nazývá Ukrajina. První zmínky o boršči pocházejí z poloviny 16. století z Ukrajiny. Polévka se připravovala z červené řepy, která byla v té době oblíbenou ingrediencí ukrajinské kuchyně. Název "boršč" pochází z ukrajinského slova "boršč", což znamená "kyselý".
Polévka Tom Kha GaiOd PeterNa konci 19. století nebyla tom kha polévka. Byl to pokrm z kuřete nebo kachny vařený v lehkém kokosovém vývaru s velkým množstvím galangalu. Podávalo se s marmeládou z pražených chilli papriček, která sloužila jako omáčka. Protože je tento pokrm velmi oblíbený, existují i další verze polévky - vegetariánská, tofu, mořské plody a vepřová tom kha jsou jen některé z jejích variant. Tradičně se podává s rýží jako přílohou, ozdobená lístky koriandru a nakrájenými rajčaty.
Slovenská KapustnicaOd PeterTento recept je slovenskou verzí polévky z kysaného zelí, která se tradičně podává během vánočních svátků. Nikdo není s kysaným zelím spojován více než Gemani, ale ti tento pokrm nevymysleli a po celé Evropě existuje spousta variant tohoto receptu. Před více než 2000 lety stavěli Číňané Velkou čínskou zeď a potřebovali nakrmit tisíce dělníků v odlehlé oblasti. Zjistili asi jednu z nejpozoruhodnějších věcí na zelí, že ho lze uchovat bez chlazení nebo konzervování kvašením. Nepoužívali sůl, pravděpodobně proto, že tehdy byla sůl vzácná, ale ke kvašení a konzervaci zelí používali rýžové víno a byl to výživný pokrm, který dělníky nasytil a udržel je zdravé a silné.
Frankfurtská PolévkaOd PeterJedná se o tradiční a neuvěřitelně chutnou českou polévku, jejíž název může být zavádějící, frankfurtská polévka! Přichází s chutí česneku a sladké mleté papriky a na hladině plavou klobásy. Proč se ale nazývá Frankfurtská když se Frankfurt nenachází v České republice?
Mysore RasamOd PeterPolévka Mysore Rasam je pro nás v Evropě naprosto cizí. Objevil jsem ji díky směsi koření rasam, kterou mi daroval kolega. Recept na tuto polévku je poměrně snadný a s pomocí tlakového hrnce ji lze připravit během několika minut. Tento recept pochází z města Mysore, proto se jmenuje Mysore Rasam. Velmi specifické na této variantě je použití kokosu.
Brokolicová polévka z listůOd PeterSkvělý recept na využití listů brokolice z vaší zahrádky, které jsou velmi zdravé a výživné. V supermarketu na brokolicové listy s největší pravděpodobností nenarazíte, nejlepší náhradou je celá hlávka kapusty.
Hrachová PolévkaOd PeterS pomocí tlakového hrnce je hrachová polévka hotová za několik minut. Pokud vynecháte maso, získáte skvělý vegetariánský pokrm. Přidání uzené šunky však celému pokrmu dodá velmi příjemnou komplexnost. Je to skvělý recept pro náročné týdny, protože je velmi sytý. Hustotu polévky můžete regulovat přidáním většího nebo menšího množství vody.
Dušené HovězíOd PeterDušené hovězí je možná jedním z nejlepších a nejjednodušších receptů na přípravu. Dušení masa je způsob vaření, který je starší než prakticky jakýkoli jiný typ vaření. Od chvíle, kdy člověk poprvé rozdělal oheň, se téměř okamžitě naučil, jak pomalu vařit maso na mírném ohni po dlouhou dobu.

This website would like to use cookies to improve your experience.