vegetarianské recepty vegetarian recipes

Vegetariánské Recepty

Zde můžete vyhledávat pouze recepty uvedené ve vegerarianské kategorii Bez Masa.

Indická CizrnaOd PeterCizrna má v lidské stravě dlouhou historii, která sahá až do starověku. Archeologické důkazy naznačují, že cizrna byla pěstována na Středním východě asi před 7500 lety. Chana Masala má své kořeny v indické kuchyni, kde byla cizrna (chana) základní po staletí. Cizrna je všestranná luštěnina a v indické kuchyni je široce používána v různých podobách. Cizrna se na indickém subkontinentu pěstuje po tisíce let a používání různých koření v kulinářských postupech je hluboce zakořeněno ve starodávných indických tradicích.
Quiche LorraineOd PeterQuiche Lorraine je slaný koláč, který pochází z regionu Lorraine ve severovýchodní Francii. Jeho historie je hluboce zakořeněna v německých a francouzských kulinářských tradicích a jeho vývoj trval staletí. Slovo „quiche“ je odvozeno z německého slova „kuchen“, což znamená koláč. Nejstarší verze quiche lze vysledovat až do středověkého Německa. Původní pokrm byl vyroben z chlebového těsta jako základu, naplněného směsí vajec, smetany a masa. Když se pokrm dostal do francouzského regionu Lorraine, stal se populární jako „Quiche Lorraine“. V tradiční podobě se vyráběl ze základu z listového těsta plněného smetanovou směsí vajec, smetany a uzené slaniny nebo špeku. Sýr původně nebyl součástí klasického receptu. V průběhu let se objevily různé úpravy quiche. Sýry jako Gruyère se staly oblíbenými přísadami a vznikly varianty jako Quiche Alsacienne, které přidávaly cibuli. Dnes se quiche nesmírně zpestřilo a přísady, jako jsou houby, špenát, losos a další, se začleňují do receptů po celém světě. Po druhé světové válce se popularita Quiche Lorraine začala šířit i za hranice Francie. V 50. a 60. letech se stal ve Spojených státech známým pokrmem. Často byl vnímán jako sofistikovaný a gurmánský pokrm, díky čemuž se stala základem luxusních amerických restaurací a kaváren.
Pečená Růžičková KapustaOd PeterPředpokládá se, že růžičková kapusta (Brassica oleracea gemmifera) pochází ze starověkého Říma, z oblasti, která je dnes dnešní Belgií. Jsou členem čeledi Brassicaceae, která zahrnuje zelí, brokolici a květák. Název „brusels sprouts“ pochází z jejich spojení s hlavním městem Belgie, Bruselem, kde se pěstuje od 16. století. Pražení jako technika vaření se používá po staletí a pravděpodobně bylo použito i na růžičkovou kapustu. Proces pražení růžičkové kapusty zahrnuje natírání v oleji, ochucení solí a pepřem a následné vaření v troubě, dokud nezkaramelizuje a zvenku nezezlátne a zůstane měkké uvnitř. V posledních letech zažívá růžičková kapusta kulinářskou renesanci, mimo jiné i díky její pověsti výživné zeleniny. Jsou dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Pražení růžičkové kapusty se stalo běžnou metodou pro jejich přípravu způsobem, který osloví širokou škálu chutí.
Indická Rajčatová PolévkaOd PeterIndická rajčatová polévka, známá jako „Tamatar Shorba“ nebo „Tamatar Ka Soup“ v hindštině, je oblíbeným a chutným pokrmem v indické kuchyni. Zatímco přesný původ indické rajčatové polévky není dobře zdokumentován, má se za to, že se vyvinula jako variace rajčatové polévky západního stylu představené během britského koloniálního období. Rajčata nepocházejí z indického subkontinentu a do Indie je dovezli Portugalci v 16. století. Zpočátku byla rajčata považována za okrasné rostliny a v indické kuchyni se běžně nepoužívala. Postupem času si však získaly uznání a staly se nedílnou součástí různých regionálních kuchyní. Způsob přípravy se může v různých regionech a domácnostech v Indii lišit. Typický recept však zahrnuje orestování cibule, česneku a koření na oleji nebo ghí (přepuštěném másle), přidání čerstvých rajčat a vaření, dokud nezměknou. Směs pak rozmixujeme a přecedíme, abychom dosáhli hladké konzistence. Pro zvýraznění chuti lze přidat další koření, jako je sůl, pepř a bylinky. Některé varianty mohou také zahrnovat přidání smetany nebo jogurtu pro krémovější texturu.
Pečené FazoleOd PeterJednu z prvních zaznamenaných zmínek o pečených fazolích v anglicky mluvící Severní Americe lze nalézt v kuchařce z roku 1732 s názvem „The Compleat Housewife“ od Elizy Smithové. Recept popisoval vaření fazolí s vepřovým sádlem nebo slaným vepřovým masem a jejich oslazení melasou před pomalým pečením v hrnci nebo troubě. Tato metoda umožnila fazolím absorbovat chutě a vyvinout bohatou, sladkou a pikantní chuť. Pečené fazole si v koloniální Americe získaly oblibu díky své cenové dostupnosti, dlouhé trvanlivosti a výživným vlastnostem. Fazole byly snadno dostupné, levné a mohly být skladovány po delší dobu. Staly se základem stravy prvních amerických kolonistů, zejména v Nové Anglii. V 19. století rostla obliba pečených fazolí, protože byly zavedeny komerční metody konzervování. Konzervované pečené fazole se staly pohodlnou a široce dostupnou možností, díky čemuž jsou ještě dostupnější pro lidi po celých Spojených státech a dalších částech světa.
Dýňová PolévkaOd PeterDýně pocházely z Ameriky a byly široce pěstovány domorodými národy dlouho před příchodem Evropanů. Domorodé americké kmeny, jako Algonkini a Irokézové, využívaly dýně ve své stravě a začleňovaly je do dušených pokrmů, polévek a dalších pokrmů. S evropskou kolonizací Ameriky upoutaly dýně a tykve pozornost evropských osadníků, kteří tuto všestrannou zeleninu začlenili do svých vlastních kulinářských tradic. Dýňová polévka se začala objevovat v prvních amerických kuchařských knihách v 18. a 19. století a ukazovala vliv domorodých technik vaření na evropsko-americkou kuchyni. Dýně pocházely z Ameriky a byly široce pěstovány domorodými národy dlouho před příchodem Evropanů. Domorodé americké kmeny, jako Algonkini a Irokézové, využívaly dýně ve své stravě a začleňovaly je do dušených pokrmů, polévek a dalších pokrmů. Praxe vaření dýně v tekuté formě pravděpodobně vedla k vývoji dýňové polévky.
Kimči Miso RamenOd PeterKimči miso ramen je fúzní pokrm, který kombinuje korejské kimči, japonské miso a nudle ramen. Původ tohoto pokrmu není jasný, ale pravděpodobně vznikl v důsledku kulturní výměny mezi Japonskem a Koreou. Kimchi miso ramen pravděpodobně vznikl v Japonsku, kde je ramen oblíbeným pokrmem a kde existují různé regionální varianty. V posledních letech se v Japonsku objevuje trend zařazování korejských přísad a chutí do japonské kuchyně, včetně kimči.
Sýrový Toast s KimčiOd PeterSýrové toasty s kimči jsou populárním druhem jídla, které kombinuje korejskou základní potravinu kimči se sýrovými toasty západního světa. Přesný původ tohoto pokrmu není jasný, ale předpokládá se, že se objevil v Jižní Koreji v roce 2000 jako součást rostoucího trendu korejské moderní kuchyně. Toasty se sýrem kimči se staly v Jižní Koreji oblíbenou svačinou nebo lehkým jídlem a získaly si oblibu i v jiných částech světa, zejména v oblastech s velkým počtem korejského obyvatelstva nebo velkým zájmem o korejskou kuchyni. Často se podává v kavárnách, restauracích nebo pouličních stáncích a lze si ho snadno připravit i doma.
Korejské KimčiOd PeterKimči je tradiční korejský fermentovaný pokrm, který se konzumuje již více než tisíc let. Vyrábí se kvašením zeleniny, jako je zelí napa, ředkvičky, šalvěj nebo okurky, spolu s kořením, solí a dalšími přísadami. Původ kimči sahá až do dávných dob, kdy lidé v Koreji uchovávali zeleninu solením a skladováním v hliněných nádobách. Postupem času se tento proces vyvinul v kvašení zeleniny s kořením, čímž vznikla chutná a zdravá potravina. Kimči bylo důležitou součástí korejské stravy, zejména v zimních měsících, kdy bylo čerstvé zeleniny málo. Bylo také považováno za léčivou potravinu, která pomáhala předcházet nemocem a zlepšovala trávení. V 16. století se kimči v Koreji stalo ještě populárnějším po objevení chilli papriček, které pokrmu dodaly pikantní nádech. Používání chilli papriček mělo také zdravotní účinky, protože pomáhalo zvyšovat krevní oběh a zlepšovat trávení.

Sečuánske Mapo TofuOd PeterHistorie sichuanského tofu Mapo sahá až do konce 19. století, do doby dynastie Čching. Pokrm vytvořila žena jménem Chen Mapo, která byla majitelkou malé restaurace v provincii Sečuán. Chen Mapo byla známá svými vynikajícími pokrmy z tofu a vytvořila tofu Sichuan Mapo jako způsob, jak využít zbytky surovin a uspokojit své zákazníky. Název "Mapo" pochází z přezdívky Chen Mapo, což v sečuánském dialektu znamená "stará žena s pihami". Legenda praví, že Chen Mapo byla známá pro svou vrásčitou tvář, ale její pokrmy z tofu byly tak chutné, že lidé navzdory jejímu vzhledu do její restaurace stále chodili.
Smažená Rýže s VejcemOd PeterHistorie smažené rýže s vejcem není zcela jasná. Smažená rýže je pokrm, který pochází z Číny, a předpokládá se, že i smažená rýže s vejcem mohla vzniknout tam. Jedna z teorií předpokládá, že smažená rýže byla poprvé vytvořena za čínské dynastie Suej (581-618 n. l.), zatímco jiní se domnívají, že mohla vzniknout za dynastie Sung (960-1279 n. l.). Smažená rýže se prý stala obzvláště oblíbenou za dynastie Ming (1368-1644 n. l.), kdy se podávala jako snídaňový pokrm. Postupem času se pokrm rozšířil do dalších částí Asie i mimo ni a v různých oblastech a kulturách vznikly jeho varianty.
Milánské RizotoOd PeterMilánské rizoto je klasické italské jídlo, které pochází z italského Milána. Jedná se o krémový a uklidňující pokrm z rýže, který je ochucený šafránem, kořením, které dává pokrmu charakteristickou žlutou barvu. Údajně pochází z 16. století, kdy byl šafrán poprvé přivezen do Milána a stal se oblíbenou ingrediencí místní kuchyně. První zaznamenaný recept na milánské rizoto se objevil v kuchařské knize z roku 1679, kde je pokrm popsán jako směs rýže, vývaru a šafránu. Postupem času se do pokrmu přidávaly další ingredience, jako je cibule, sýr a víno, které zlepšovaly jeho chuť. Risotto Milanese se stalo oblíbeným pokrmem v Miláně a brzy se rozšířilo i do dalších oblastí Itálie.
Slovenské HaluškyOd PeterSlovenské bramborové knedlíky, známé také jako halušky, jsou na Slovensku tradičním pokrmem. Historie halušek sahá až do středověku, kdy se do Evropy dostaly brambory. Knedlíky z brambor a mouky byly běžným jídlem venkovského obyvatelstva a často se podávaly jako vydatné a syté jídlo. Na Slovensku se halušky staly oblíbenými zejména v 19. století a od té doby patří k základním pokrmům slovenské kuchyně. Obvykle se podávají s různými přílohami, jako je smažená slanina, ovčí sýr zvaný bryndza a zakysaná smetana. Halušky jsou také oblíbeným pokrmem pro zvláštní příležitosti a oslavy a často se podávají na rodinných setkáních, svátcích a festivalech.
Česnekový ChlébOd PeterČesnekový chléb můžete ho připravit z bílého chleba, bagety nebo jakéhokoli jiného kusu chleba. Dobře poslouží i starý chléb, který se znovu ohřeje v troubě.
Salát ColeslawOd PeterTento pokrm byl původně vytvořen v Nizozemsku. Výraz coleslaw pochází z nizozemského výrazu koosla, což znamená "zelný salát". Recepty podobné salátu coleslaw byly nalezeny a používány v amerických domácnostech již od roku 1770. Jedním z nejzásadnějších momentů v historii salátu coleslaw však bylo vytvoření majonézy v 18. století.
Bramborový SalátOd PeterTato příloha se ve většině evropských zemí tradičně podává o svátcích, například o Vánocích. Není jasné, jak a kdo tento recept vymyslel, můžeme ho nazvat lidovým. V současné době je tato příloha běžná i mimo sváteční období.
Slovenská KapustnicaOd PeterTento recept je slovenskou verzí polévky z kysaného zelí, která se tradičně podává během vánočních svátků. Nikdo není s kysaným zelím spojován více než Gemani, ale ti tento pokrm nevymysleli a po celé Evropě existuje spousta variant tohoto receptu. Před více než 2000 lety stavěli Číňané Velkou čínskou zeď a potřebovali nakrmit tisíce dělníků v odlehlé oblasti. Zjistili asi jednu z nejpozoruhodnějších věcí na zelí, že ho lze uchovat bez chlazení nebo konzervování kvašením. Nepoužívali sůl, pravděpodobně proto, že tehdy byla sůl vzácná, ale ke kvašení a konzervaci zelí používali rýžové víno a byl to výživný pokrm, který dělníky nasytil a udržel je zdravé a silné.
Podlité BramboryOd PeterTento recept kombinuje dvě techniky. Nejprve se brambory osmaží na másle. V pozdějších fázích se vaří ve vývaru. Tekutina je dále vaří a nakonec se do brambor vsákne a pomůže jim dále zhnědnout. Nakonec získáme krásně křupavé brambory plné chutí.
Kari z Mungo FazoleOd PeterTento recept je základem na celém indickém subkontinentu a v dalších částech Asie. Mungo Fazole neboli Moong dal je také známý jako mung dhal nebo mag ni dal. Nejlepší volbou pro tento recept jsou celé neloupané fazole, protože obsahují nejvíce výživných látek. Existují důkazy o tom, že čočka byla v Indii hojně pěstována již před více než 3 000 lety.
Caesar SalátOd PeterZa vznik salátu je obecně považován restauratér Caesar Cardini, italský přistěhovalec, který provozoval restaurace v Mexiku a ve Spojených státech. Jeho dcera Rosa vyprávěla, že salát vynalezl její otec ve své restauraci v mexické Tijuaně v době prohibice, když se v kuchyni na 4. července 1924 vyčerpaly zásoby. Několik Cardiniho zaměstnanců uvedlo, že pokrm vymysleli oni.
Zapečené BramboryOd PeterMálokdo ví, že recept na zapečené brambory pochází z francie. Ve Francouzku se jim říká "Gratin dauphinois". Jedná se o pokrm z plátků brambor pečených v mléce nebo smetaně technikou gratinování z oblasti Dauphiné v jihovýchodní Francii. Existuje mnoho variant názvu pokrmu, včetně pommes de terre dauphinoise, potatoes à la dauphinoise a gratin de pommes à la dauphinoise. První zmínka o tomto pokrmu pochází z 12. července 1788 z večeře pořádané Charlesem-Henrim, vévodou z Clermont-Tonnerre a generálporučíkem Dauphiné.
Kubánske Černé FazoleOd PeterNěkteří se domnívají, že sušené černé fazole přivezli na Kubu Španělé, kteří zavedli pokrm "Moros con Cristianos" (černé fazole s rýží). Zobrazení španělské okupace Maury. Černé fazole představují "Moros" (Maury) a bílá rýže křesťany, v tomto případě Španěly bojující proti okupaci. Recept byl tak oblíbený, že se stal základem kubánské kuchyně.
Dal MakhaniOd PeterDal Makhani pochází ze západní části Paňdžábu (dnes v Pákistánu). V Péšávaru se tento recept podává s nekvašeným plochým chlebem. Recept pochází ze 40. let 20. století. Když po rozdělení Indie a Pákistánu překročili Pešávarci hranice, přivezli tento recept do Indie. S pomocí tlakového hrnce z něj připravíte opravdu chutný a zdravý oběd nebo večeři.
Mysore RasamOd PeterPolévka Mysore Rasam je pro nás v Evropě naprosto cizí. Objevil jsem ji díky směsi koření rasam, kterou mi daroval kolega. Recept na tuto polévku je poměrně snadný a s pomocí tlakového hrnce ji lze připravit během několika minut. Tento recept pochází z města Mysore, proto se jmenuje Mysore Rasam. Velmi specifické na této variantě je použití kokosu.
Zapečené těstoviny s FetouOd PeterTento recept se stal virálním na TikToku. Zapékat sýr feta vypadá trochu divně, ale ve skutečnosti to funguje. Recept je velmi snadný na provedení a je z něj skvělý oběd nebo večeře.
Indické BramboryOd PeterJeera Aloo Sabzi, v překladu Brambory s Římským Kmínem, je jedním z nejjednodušších receptů. Hojně kořeněné brambory pečené spolu s kmínem a kurkumou tradičně ochucené zelenými chilli papričkami, nebo červenými chilli papričkami.
Domácí HranolkyOd PeterRecept na čerstvé, dvakrát smažené domácí hranolky, může to být ještě lepší? pokud jste si ještě nedělali vlastní hranolky, přicházíte o hodně!

This website would like to use cookies to improve your experience.