pečivo recepty

Recepty na Pečivo, Pizzu a jiné

Zde můžete vyhledávat pouze recepty uvedené v kategorii Pečivo.
Recepty zde jsou většinou pečené koláče jako pizza nebo chleby.

Ciabatta ChlébOd PeterCiabattu vynalezl Arnaldo Cavallari, italský pekař z města Adria, které se nachází v regionu Veneto v Itálii. Příběh vypráví, že v roce 1982 byl Cavallari nespokojený s klasickými italskými chlebovými možnostmi, které byly v té době k dispozici, zejména pokud šlo o výrobu sendvičů. Snažil se vytvořit chléb, který by měl lehkou, vzdušnou texturu s křupavým vnějškem, ideální pro uložení různých náplní. Cavallari, inspirovaný tradičními technikami výroby chleba, experimentoval s různými recepturami, které zahrnovaly vysokou úroveň hydratace a preferenční metodu. Preferování umožňuje těstu vyvinout komplexní chutě a lehkou texturu. Chléb pojmenoval „ciabatta“, což v italštině znamená „pantofle“, protože jeho tvar prý připomínal podrážku pantofle.
Rychlé Pizza Těsto 60% H₂OOd PeterRozdíl mezi kvašením těsta na pizzu ve stejný den a přes noc spočívá v délce doby, po kterou je těsto ponecháno kvasit a rozvíjet chutě. Obě metody mohou vést k lahodnému těstu na pizzu, ale nabízejí odlišné vlastnosti. Fermentace ve stejný den, jak název napovídá, zahrnuje ponechání těsta kynout a fermentovat po relativně krátkou dobu, obvykle několik hodin. Kvasinky v těstě mají méně času na zpracování, výsledkem je těsto, které je méně vyvinuté, pokud jde o chuť a strukturu. Fermentované těsto ve stejný den se vyrábí snadněji a rychleji, takže je to výhodná volba pro ty, kteří chtějí čerstvou pizzu bez velkého plánování. Při fermentaci ve stejný den může být těsto o něco méně roztažitelné a může mít lehčí a méně komplexní chuť ve srovnání s těstem, které prošlo fermentací přes noc. Stále však může poskytnout lahodnou pizzu, zejména pokud jsou během přípravy a pečení použity vysoce kvalitní suroviny a správné techniky.
Medová Tahini VánočkaOd PeterVánočka neboli Challah je tradiční židovský chléb, který je bohatý, mírně sladký a často pletený. Zaujímá významné místo v židovské kuchyni a je spojován zejména se šabatem a dalšími židovskými svátky. Historie challáhu sahá staletí zpět a postupem času se vyvíjela. Přesný původ challah není dobře zdokumentován, ale předpokládá se, že pochází z židovských komunit ve východní Evropě. Samotné slovo „challah“ pochází z hebrejského slova „ḥallah“, které označuje část těsta, která byla oddělena a dána kněžím ve starověku.
Kynuté BuchtyOd PeterJeden z prvních příkladů kynutých buchet neboli "dinner rolls" lze nalézt ve starověkém Egyptě. Egypťané byli zruční pekaři a vyráběli malé kulaté chleby, které připomínaly kynuté buchty. Tyto chleby byly často kynuté přírodními kvasnicemi nebo předkrmy z kvásku. Během středověku v Evropě hrál chléb zásadní roli v každodenní stravě. Pekaři vyvinuli různé druhy chleba, včetně rohlíků, aby vyhověli různým preferencím a příležitostem. Buchty, známé také jako „manchet“ nebo „manchets“, byly vyrobeny z jemné bílé mouky a byly typicky měkčí a lehčí než jiné druhy chleba. Tyto buchty konzumovaly vyšší třídy a byly považovány za symbol bohatství a postavení. Když se evropští přistěhovalci usadili v Severní Americe, přinesli své kulinářské tradice, včetně technik výroby chleba. Večeře se staly základem americké kuchyně, zejména během Dne díkůvzdání a dalších slavnostních příležitostí. Kultovní Parker House Rolls, pojmenovaný po historickém hotelu Parker House v Bostonu, získal slávu v 19. století. Tyto buchty byly měkké, máslové a před pečením přeložené napůl, čímž vznikl výrazný tvar.
Plněná VánočkaOd PeterHistorie vánočky, neboli "babky" má kořeny ve východoevropských židovských kulinářských tradicích. Vánočka je sladký kvasnicový chléb nebo koláč, který se stal populárním v židovských komunitách i mimo ně. Přesný původ vánočky není zcela jasný, ale předpokládá se, že pochází z východoevropských zemí, jako je Polsko a Ukrajina. Babkallah je splétaná verze Babky, pochází z Challa, což je tradiční židovský pletený chléb. Slovo "Babka" znamená v polštině a ukrajinštině "babička", což naznačuje, že recept se dědí z generace na generaci. Ve své tradiční podobě je Babka bohatý, sladký chléb vyrobený z másla, vajec a často ochucený přísadami, jako je čokoláda, skořice, ořechy nebo sušené ovoce. Těsto se obvykle vyválí, naplní vybranými ingrediencemi a poté se před pečením zkroutí nebo zaplete.
Neapolská Pizza 60% H₂OOd PeterNeapolská pizza pochází z italského města Naples. Specifikem tohoto receptu je teplota, při které se pizza peče. Pec musí mít vysokou teplotu 400C až 500C, jinak to nebude neapolská pizza. Další důležitou podmínkou je těsto, které musí mít alespoň 60% nebo vyšší hydrataci. Při vyšší hydrataci se ve výsledném produktu udrží více vody.
Francouzská BagetaOd PeterFrancouzská bageta vznikla v 19. století, kdy pařížští pekaři začali vyrábět tenké a křupavé bochníky s lehkým a vzdušným vnitřkem. Obliba těchto bochníků se rychle rozšířila a francouzská bageta se stala ve Francii základní potravinou a symbolem francouzské kultury. Původně se bageta vyráběla z tradičního francouzského chlebového těsta, které se kypřilo divokým droždím a peklo v peci vytápěné dřevem. Dlouhý a tenký tvar bochníku byl ideální pro krájení a podávání k různým pokrmům a jeho křupavá kůrka a lehký, vzdušný vnitřek z něj udělaly oblíbenou volbu k snídani nebo jako svačinu.
Focaccia ChlébOd PeterChléb focaccia je druh plochého chleba, který pravděpodobně pochází ze starověkého Říma. Slovo focaccia pochází z latinského slova "focus", které znamená "ohniště", což odkazuje na způsob, jakým se chléb tradičně připravoval. Tradiční focaccia pochází z regionu Ligurie v severozápadní Itálii a je známá jako Focaccia Genovese, vyznačuje se měkkou a nadýchanou strukturou a je ochucená olivovým olejem a solí.
Anglický MuffinOd PeterVětšina lidí si myslí, že anglický muffin pochází z Anglie, ale věděli jste, že byl ve skutečnosti vynalezen v Americe v roce 1894? Až do 90. let 20. století, kdy byl do Spojeného království poprvé vyvezen z USA, o této snídaňové pochoutce za oceánem nikdy neslyšeli. Britové však mají jisté zásluhy, protože vynálezcem byl britský přistěhovalec Samuel Bath Thomas, který se stal americkým občanem. Pan Thomas nejprve pracoval v pekárně chleba v New Yorku, později si otevřel vlastní pekárnu, kde vytvořil "toaster crumpet", verzi anglického crumpetu, který byl plošší. Použil tajný postup, který zahrnoval pečení na roštu, aby vytvořil buchtu, která byla na povrchu křupavá a uvnitř měkká.
Pizza Al TaglioOd PeterPizza al taglio, italsky pizza na kousky, v doslovném překladu "na řez", je druh pizzy pečený ve velkých obdélníkových plechách a prodávaný obvykle v obdélníkových nebo čtvercových plátcích podle hmotnosti. Tento typ pizzy byl vynalezen v 50. letech 20. století v Římě a je rozšířen po celé Itálii. Existuje mnoho variant a stylů pizzy al taglio, tento recept vlastně vymysleli domácí kuchaři. Nejpozoruhodnějším aspektem tohoto receptu je dvojité pečení. První pečení je pouze s rajčatovou omáčkou, nízká hmotnost na povrchu zajišťuje, že se pizza může pěkně zvednout po celé ploše. Druhé pečení pizzu prohřeje a dodá jí extra křupavost.
Hamburgerové HouskyOd PeterHamburger se poprvé objevil v 19. nebo na začátku 20. století. Moderní hamburger byl výsledkem potřeb společnosti, která se rychle měnila v důsledku industrializace a vzniku dělnické a střední třídy, a z toho vyplývající poptávky po masově vyráběných a cenově dostupných potravinách, které by se daly konzumovat i mimo domov. Z mnoha důkazů vyplývá, že hamburger byl vynalezen v Německu ve městě Hamburk.
Kváskový ChlebaOd PeterKvásek mě vždycky odrazoval, hlavně kvůli kvásku. Udržování kvásku mi připadalo pracné a těžké, dokud jsem nezjistila, že se dá v lednici skladovat déle než týden. Také při bezvadném dávkování mouky a vody může být vaše střídání kvásků bez jakéhokoli plýtvání. Věřte mi, že to stojí za to, protože lepší chleba než tenhle neexistuje. Obvykle ho dělám v domácí pekárně bez ručního hnětení těsta.
Palačinka ke KachněOd PeterPalačinky speciálně vyrobené pro skvělý zážitek z kachních prsou. Tento recept na jednoduché moučné placky je běžnou přílohou ke kachním prsům.
VafleOd PeterNevím proč, ale vafle mi vždycky připomínaly moderní jídlo, víc jsem se mýlit nemohl. První vaflovače s charakteristickým vzorem včelích pláství se objevily už v roce 1200. V takových ranních situacích když mi dojde chleba, vždycky sáhnu po tomto receptu na vafle. Jde to na sladko i na slano, cokoli na to dáte! Perfektní jídlo k snídani!
Křehké TěstoOd PeterFrancouzský šéfkuchař Guillaume Tirel byl první který jeho přípravu popsal ve svém rukopise "Le Viandier". Neexistuje jediná verze křehkého těsta. Existuje několik variant a také domácí recepty upravené podle potřeb. Křehké těsto je druh těsta, které se často používá jako základ koláče, quiche, dortu nebo flanelu. Ve francouzštině se nazývá Pâte Brisée. Křehké těsto lze použít k přípravě sladkých i slaných koláčů, jako je jablečný koláč nebo quiche.
PreclíkyOd PeterTento recept na preclíky je tak snadný, že celou šarádu zvládnete za hodinu. Nejdelší je snad namáčení preclíků do alkalického roztoku, což chce trochu cviku. Pokud nemáte chléb po ruce, je to skvělý recept, jak si ho rychle připravit. Hodí se ke každému druhu uzeného masa. Recept je navážen na 8 preclíků. Hej a věděli jste, že Preclíky se datují do roku 610 tj. až na začátek středověku, šílené, že?
Pita ChlébOd PeterJedná se o tradiční jídlo blízkovýchodní a středozemní kuchyně. Pita chléb se jí s hummusem nebo se dá naplnit falafelem a zeleninou. Odhaduje se že tenhle recept vznikl asi před 14 500 lety, během doby kamenné. Zkuste tenhle jednoduchý recept.

This website would like to use cookies to improve your experience.